Další obyvatelé se vrací domů

Voda ustupuje i na severu Čech a statici kontrolují domy, aby se do nich mohli vrátit evakuovaní obyvatelé. V dosud uzavřeném pražském Karlíně se stovky lidí po týdnu přišly poprvé podívat na to, jakou spoušť zanechala voda v jejich bytech. Na zvláštní povolenky je dovnitř vpustili pracovníci magistrátu, a to proto, aby lidé mohli zlikvidovat zkažené potraviny. Zůstat ve svých karlínských bytech však mohou jen ti, jejichž domy statici označili za obyvatelné. Většina nepřístupných domů se nachází v ulicích Sokolovská, Křižíkova nebo Pobřežní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zřícený dům - ilustrační foto | Foto: Jan Rosenauer

Hladiny řek v jižních Čechách stále klesají. Stupeň ohrožení byl už všude odvolán. Nejvíce vody je stále v Lužnici. Druhý povodňový stupeň- tedy pohotovost- platí v Klenovicích a Bechyni na Táborsku. Na žádném jiném jihočeském toku už druhý stupeň neplatí. Na Vltavě ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku, v Březí na Českobudějovicku a na Blanici v Heřmani na Písecku je momentálně první povodňový stupeň tedy bdělost.

Obyvatelé Karlína mohou od dnešních 10:00 do domů v uzavřené části. Tato pražská městská část patří mezi povodní nejvíce poškozené čtvrti. Magistrát se rozhodl zpřístupnit tuto zónu, aby odstranili z bytů zkažené potraviny. Do zóny nadále nesmějí děti. Hrozí totiž infekce. Oblast je nebezpečná i kvůli tomu, že se zde mohou propadat ulice. Vstupy do oblasti budou tři. U Florence, u ústí Pernerovy ulice a na křižovatce Sokolovské a Březinovy ulice. Lidé musejí mít občanský průkaz nebo živnostenský list. Na jejich základě získají zvláštní kartu.

Lidé dostávají roušku a igelitové pytle na zkažené jídlo a s nejistotou v tváři se vydávají do svých bytů, hlásí z Karlína reportérka Radiožurnálu Pavla Kvapilová. Na ulicích to vypadá všude stejně - někde už je vyskládané harampádí, někdo jde dovnitř, jiní se vracejí. "Jak po válce, dům je úplně obrácený naruby, takže vlastně nic nefunguje, ale my máme byt v pořádku, akorát jsme vyklízeli lednici a mrazáky, takže po týdnu si to dovedete představit, " řekla nám jedna obyvatelka. "Vyčistili jsme lednici, hlavně nám šlo o to zkažené jídlo, to bylo příšerný," dodává druhá žena. "Mám z toho špatný žaludek," svěřuje se starší muž po odchodu ze svého bytu.

Budovy v Karlíně statici rozdělili do tří skupin. Kategorie A zamená, že dům nemá žádné problémy se statikou. kategorie B znamená, že dům má pukliny a trhliny a že jeho majitel bude muset vývoj těchto prasklin sledovat a zajistit jejich opravu. Otevřeny budou domy staticky dobré, mírně narušené i poškozené, označené jako C. Jen v nich nebudou moci lidé zůstávat už nastálo. Podle závažnosti statických poruch je budou muset zase opustit. Seznam domů v kategorii C najdete tady.

Do uzavřené části Karlína se dnes večer na tři hodiny obyvatelé dostanou i se svými auty - a to mezi 18. a 21. hodinou. Jde o zónu ohraničenou Pernerovou ulicí, Rohanským nábřežím, ulicí Na Florenci a Březinovou. Podle ředitele pražského magistrátu Zdeňka Zajíčka si lidé budou moci odtamtud odvézt nejnutnější věci. "Je to dočasné opatření, to znamená, že v devět hodin bude zóna pro automobily opět uzavřena, protože tam budou nadále probíhat uklízecí práce." V tutéž dobu, tedy mezi šestou a devátou večer, bude lidem umožněno vjet auty do uzavřené zóny také v příštích dnech.

V Ústí nad Labem už statici zkontrolovali 590 objektů a do 10 z nich zakázali přístup. Číslo se ale může podle tajemníka ústeckého magistrátu Milana Zemaníka změnit. "Dnes je v terénu 8 statiků a předpokládáme, že ta hlavní část práce by dneska mohla skončit. Pokud nějací lidé ještě neměli doma statika k prohlídce, i nadále platí, že si ho objednají prostřednictvím úřadu městského obvodu na ta čísla, která jsme už zveřejnili. Pokud nemají možnost se spojit s úřadem městského obvodu, samozřejmě existuje možnost dohodnout se přímo se stavebním odborem Magistrátu."

V obci Husinec - Řež jedné z nejvíce povodněmi postižených obcí Dolního Povltaví nastává problém s byty. Ze 150 zatopených domů musí být část zbořena, nebo už samy spadly. Radnice ale náhradní byty nemá. Několik rodin z obou spojených obcí Husince i Řeže se vlivem povodní ocitlo bez střechy nad hlavou. S jejich budoucím domovem ale radnici vyvstává další rpoblém. Obecní byty má totiž obsazené a další výstavbu neplánuje. Prozatím zůstanou tito lidé na ubytovně Ústavu jaderného výzkumu. Kam se ale budou moci přestěhovat natrvalo, nikdo nedokáže odhadnout.

Nejméně tisícovku vysoučečů by potřebovali lidé v Děčíně. Dosud tam neměli k dispozici ani jeden. Ode dneška se situace alespoň částečně zlepší díky humanitární pomoci z Polska. Město Wroclaw poslalo do Děčínským 150 vysoušečů. Kamión už dorazil na místo určení. Krizový štáb města rozhodne, do kterých objektů vysoušeče umístí Nejvíce jich je potřeba zejména v poliklinice, ale také ve společenském domě Střelnice a v desítkách obytných domů. Výkonnost 150 dovezených vysoušečů v Wroclawi popsala Pavel Veselý z hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje: "105 vysoušečů středního výkonu, což je zhruba kolem 26 litrů za jeden den, a 45 vysokovýkonnostních vysoušečů, budeme vědět, až se ta zásilka rozbalí, jaký ten výkon tam bude."

Česká republika co nejdřív začne s likvidací staré ekologické zátěže ve Spolaně Neratovice. Svého německého kolegu Jürgena Trittina o tom ujistil ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Sanace dvou objektů zamořených dioxiny a výrobny elektrolýzy se rtutí však podle něj přijde na 2 miliardy korun.

Markéta Kaclová, Jitka Malá, Blanka Černá, Marika Táborská, Ivana Solničková, Kateřina Jedličková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme