Další obyvatelé se vrací domů

Voda ustupuje i na severu Čech a statici kontrolují domy, aby se do nich mohli vrátit evakuovaní obyvatelé. V dosud uzavřeném pražském Karlíně se stovky lidí po týdnu přišly poprvé podívat na to, jakou spoušť zanechala voda v jejich bytech. Na zvláštní povolenky je dovnitř vpustili pracovníci magistrátu, a to proto, aby lidé mohli zlikvidovat zkažené potraviny. Zůstat ve svých karlínských bytech však mohou jen ti, jejichž domy statici označili za obyvatelné. Většina nepřístupných domů se nachází v ulicích Sokolovská, Křižíkova nebo Pobřežní.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zřícený dům - ilustrační foto

zřícený dům - ilustrační foto | Foto: Jan Rosenauer

Hladiny řek v jižních Čechách stále klesají. Stupeň ohrožení byl už všude odvolán. Nejvíce vody je stále v Lužnici. Druhý povodňový stupeň- tedy pohotovost- platí v Klenovicích a Bechyni na Táborsku. Na žádném jiném jihočeském toku už druhý stupeň neplatí. Na Vltavě ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku, v Březí na Českobudějovicku a na Blanici v Heřmani na Písecku je momentálně první povodňový stupeň tedy bdělost.

Obyvatelé Karlína mohou od dnešních 10:00 do domů v uzavřené části. Tato pražská městská část patří mezi povodní nejvíce poškozené čtvrti. Magistrát se rozhodl zpřístupnit tuto zónu, aby odstranili z bytů zkažené potraviny. Do zóny nadále nesmějí děti. Hrozí totiž infekce. Oblast je nebezpečná i kvůli tomu, že se zde mohou propadat ulice. Vstupy do oblasti budou tři. U Florence, u ústí Pernerovy ulice a na křižovatce Sokolovské a Březinovy ulice. Lidé musejí mít občanský průkaz nebo živnostenský list. Na jejich základě získají zvláštní kartu.

Lidé dostávají roušku a igelitové pytle na zkažené jídlo a s nejistotou v tváři se vydávají do svých bytů, hlásí z Karlína reportérka Radiožurnálu Pavla Kvapilová. Na ulicích to vypadá všude stejně - někde už je vyskládané harampádí, někdo jde dovnitř, jiní se vracejí. "Jak po válce, dům je úplně obrácený naruby, takže vlastně nic nefunguje, ale my máme byt v pořádku, akorát jsme vyklízeli lednici a mrazáky, takže po týdnu si to dovedete představit, " řekla nám jedna obyvatelka. "Vyčistili jsme lednici, hlavně nám šlo o to zkažené jídlo, to bylo příšerný," dodává druhá žena. "Mám z toho špatný žaludek," svěřuje se starší muž po odchodu ze svého bytu.

Budovy v Karlíně statici rozdělili do tří skupin. Kategorie A zamená, že dům nemá žádné problémy se statikou. kategorie B znamená, že dům má pukliny a trhliny a že jeho majitel bude muset vývoj těchto prasklin sledovat a zajistit jejich opravu. Otevřeny budou domy staticky dobré, mírně narušené i poškozené, označené jako C. Jen v nich nebudou moci lidé zůstávat už nastálo. Podle závažnosti statických poruch je budou muset zase opustit. Seznam domů v kategorii C najdete tady.

Do uzavřené části Karlína se dnes večer na tři hodiny obyvatelé dostanou i se svými auty - a to mezi 18. a 21. hodinou. Jde o zónu ohraničenou Pernerovou ulicí, Rohanským nábřežím, ulicí Na Florenci a Březinovou. Podle ředitele pražského magistrátu Zdeňka Zajíčka si lidé budou moci odtamtud odvézt nejnutnější věci. "Je to dočasné opatření, to znamená, že v devět hodin bude zóna pro automobily opět uzavřena, protože tam budou nadále probíhat uklízecí práce." V tutéž dobu, tedy mezi šestou a devátou večer, bude lidem umožněno vjet auty do uzavřené zóny také v příštích dnech.

V Ústí nad Labem už statici zkontrolovali 590 objektů a do 10 z nich zakázali přístup. Číslo se ale může podle tajemníka ústeckého magistrátu Milana Zemaníka změnit. "Dnes je v terénu 8 statiků a předpokládáme, že ta hlavní část práce by dneska mohla skončit. Pokud nějací lidé ještě neměli doma statika k prohlídce, i nadále platí, že si ho objednají prostřednictvím úřadu městského obvodu na ta čísla, která jsme už zveřejnili. Pokud nemají možnost se spojit s úřadem městského obvodu, samozřejmě existuje možnost dohodnout se přímo se stavebním odborem Magistrátu."

V obci Husinec - Řež jedné z nejvíce povodněmi postižených obcí Dolního Povltaví nastává problém s byty. Ze 150 zatopených domů musí být část zbořena, nebo už samy spadly. Radnice ale náhradní byty nemá. Několik rodin z obou spojených obcí Husince i Řeže se vlivem povodní ocitlo bez střechy nad hlavou. S jejich budoucím domovem ale radnici vyvstává další rpoblém. Obecní byty má totiž obsazené a další výstavbu neplánuje. Prozatím zůstanou tito lidé na ubytovně Ústavu jaderného výzkumu. Kam se ale budou moci přestěhovat natrvalo, nikdo nedokáže odhadnout.

Nejméně tisícovku vysoučečů by potřebovali lidé v Děčíně. Dosud tam neměli k dispozici ani jeden. Ode dneška se situace alespoň částečně zlepší díky humanitární pomoci z Polska. Město Wroclaw poslalo do Děčínským 150 vysoušečů. Kamión už dorazil na místo určení. Krizový štáb města rozhodne, do kterých objektů vysoušeče umístí Nejvíce jich je potřeba zejména v poliklinice, ale také ve společenském domě Střelnice a v desítkách obytných domů. Výkonnost 150 dovezených vysoušečů v Wroclawi popsala Pavel Veselý z hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje: "105 vysoušečů středního výkonu, což je zhruba kolem 26 litrů za jeden den, a 45 vysokovýkonnostních vysoušečů, budeme vědět, až se ta zásilka rozbalí, jaký ten výkon tam bude."

Česká republika co nejdřív začne s likvidací staré ekologické zátěže ve Spolaně Neratovice. Svého německého kolegu Jürgena Trittina o tom ujistil ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Sanace dvou objektů zamořených dioxiny a výrobny elektrolýzy se rtutí však podle něj přijde na 2 miliardy korun.

Markéta Kaclová, Jitka Malá, Blanka Černá, Marika Táborská, Ivana Solničková, Kateřina Jedličková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme