Dárců orgánů stále ubývá

Téměř 900 vážně nemocných lidí u nás čeká na transplantaci. Naděje, že se pro ně najde vhodný dárce, se ale v posledních letech snižuje. Ve srovnání s rokem 1997 u nás loni klesl počet transplantací téměř o třetinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

operace | Foto: Armáda ČR

Vývoj posledních let je alarmující, říká předseda České transplantační společnosti Štefan Vítko. Podle něj zasela před třemi roky nedůvěru k tomuto medicínskému oboru aféra kolem ostravského transplantačního centra. "V tom případě ostravské kauzy byli ostravští lékaři falešně obviněni, že prodávají orgány do zahraničí. Ten celý případ byl kriminalizován a samozřejmě ten vliv na všechny lékaře, kteří se podílejí na odběrech, na identifikaci dárce je velmi, velmi neblahý." Štefan Vítko se sám častěji setkává s tím, že příbuzní zemřelého trvají na tom, aby se jeho orgány nepoužily pro jiného pacienta, přestože on sám za svého života nikdy neřekl, že si to nepřeje.

Podle nového transplantačního zákona vznikne registr lidí, kteří dají za života najevo, že se nechtějí stát dárci orgánů. S podobnými problémy se ovšem potýká celá Evropa. Jen u nás se loni nedočkalo vhodného dárce 76 pacientů.

Markéta Kaclová, Pavla Dluhoschová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme