Protesty proti Babišovi se z Václaváku přesunuly znovu do regionů. V Brně se sešlo šest tisíc lidí

Tisíce lidí v úterý znovu demonstrovaly na různých místech ČR proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO), kterou vnímají jako ohrožení nezávislosti justice. Účast byla na řadě míst vyšší než před dvěma týdny. Na šest tisíc lidí se sešlo v centru Brna, 2000 lidí bylo podle pořadatelů například v Plzni. Protesty se konaly ve více než třech stech obcích a měst.

Praha (Aktualizováno: 22:25 11. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Brně se demonstrace poprvé konala na centrálním náměstí Svobody. Podle odhadů mluvčího brněnských strážníků dorazilo 6000 lidí. Na pódiu vystoupili třeba herci z Divadla Bolka Polívky. Řekli, že právo lze vždy ohnout podle toho, kdo víc zaplatí. Protesty proběhly v úterý také na 20 dalších místech Jihomoravského kraje.

Median: Demonstrace proti Babišovi podporuje třetina dotázaných, nesouhlasí polovina voličů ANO

Číst článek

V Plzni mluvili podobně jako minule hlavně studenti, ekologové, umělci a občanští aktivisté, kteří apelovali hlavně na slušnost a boj proti lži.

Masarykovo náměstí v Hradci Králové zaplnili demonstranti zhruba z jedné třetiny. Krajští policisté odhadli počet účastníků na 450. Mezi řečníky vystoupil například zástupce hradecké ČSSD, který obhajoval setrvání své strany ve vládě. 

V Královéhradeckém kraji se v úterý konaly protesty také v Jičíně, Hořicích, Nové Pace, Lázních Bělohrad nebo v Náchodě. Podle odhadů policie přišlo v Jičíně 300 lidí, v Hořicích 140, v Nové Pace 70 a Lázních Bělohrad okolo pěti desítek. Organizátoři protestu v Náchodě uvedli, že přišlo na demonstraci zhruba 140 lidí.

Na Masarykově náměstí v Jihlavě demonstrující zaplnili prostor mezi morovým sloupem a obchodním centrem. V davu byly české vlajky i transparenty. Lidé se v úterý odpoledne sešli v Karlových Varech a ve Zlíně, dále také v Ostravě, v Liberci nebo v Českých Budějovicích. 

Za nezávislou justici se protestuje i v Brně, demonstranti plní náměstí Svobody, strážníci zatím odhadují asi 5 tisíc účastníků a lidé pořád přibývají. @iROZHLAS.cz @Radiožurnál

19:08 – 11. 06. 2019

10 108

„Dnes chceme hlavně motivovat lidi k účasti na největší demonstraci za posledních 30 let na Letné, kde je plánována ještě větší účast než na poslední demonstraci na Václavském náměstí,“ řekla spolupořadatelka pardubické demonstrace a městská zastupitelka Ivana Böhmová (Piráti).

Příště na Letné

Demonstrace se po republice i v Praze konají od konce dubna. Jejich účastníci chtějí odstoupení Benešové, jejíž nedávné jmenování ministryní spravedlnosti vidí jako ohrožení nezávislé justice, která vyšetřuje takzvanou kauzu Čapí hnízdo – údajný dotační podvod týkající se premiéra.

Posledního protestu minulé úterý v Praze se podle pořadatelů zúčastnilo až 120 000 lidí. Další protest v hlavním městě se má konat 23. června na Letné.

Premiér Andrej Babiš opakovaně odmítá svoji rezignaci i rezignaci ministryně spravedlnosti Benešové. O protestech na Václavském náměstí původně řekl, že bylo hezky a lidé tam šli na koncert. Posléze se za tento výrok omluvil s tím, že šlo o nadsázku. 

„Pokud lidé řvou na náměstí, že jsem lhář, podvodník, zloděj, tak to je nepřijatelné. Nejsem lhář, podvodník, zloděj,“ poznamenal minulý týden premiér. „Nechápu, proč lidé demonstrují. Nemají žádný důvod demonstrovat,“ uvedl Babiš.

Hlasy po rezignaci premiéra zaznívají i ve sněmovně. Poslanci opoziční TOP 09 chtějí vyvolat hlasování o nedůvěře vládě, pokud nebude premiér Andrej Babiš vyměněn.

Hnutí ANO podle nich prezentuje problémy Babiše jako útok na Českou republiku a bere si všechny občany jako rukojmí svého předsedy. Sdělila to mluvčí TOP 09 Lenka Brandtová. Pro vyslovení nedůvěry je ve sněmovně nutných alespoň 101 hlasů, které opozice v tuto chvíli zřejmě nemá.

kap, ova, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme