Dlouhodobě nemocní doplácejí kvůli rozdílnému výkladu zákona za léky tisíce

Chronicky nemocní pacienti, kteří jsou životně závislí na lécích, se potýkají s problémy. Na léky, které užívají každý den, musí přispívat tisíce korun měsíčně. Potíž je v tom, že ještě donedávna mohl částečně hrazené léky doplatit revizní lékař pojišťovny. To už teď ale není možné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

léky na dlani

léky na dlani

Ještě v prosinci na částečně hrazené léky doplácela Všeobecná zdravotní pojišťovna. Ta s tím ale skončila letos v únoru. Docentka Věra Vávrová, která v pražském Motole léčí děti s cystickou fibrózou, k tomu říká, že dříve mohli revizního lékaře požádat o plnou úhradu léků.

To ale teď nejde. "Mají to zakázáno podle právníků pojišťovny, podle právníků ministerstva to povolovat můžou. Ale oni to nepovolují, protože jim to pojišťovna zakazuje," tvrdí lékařka.

Ministerstvo zdravotnictví argumentuje tím, že v každé skupině léčiv je aspoň jeden lék bez doplatku. Jenže pacientům takové léky často nevyhovují nebo jsou zastaralé. "To odmítáme předepisovat cokoliv jiného, nikde ve světě bychom neobstáli s takovouhle léčbou," poznamenala Vávrová.

Obě strany si zkrátka rozhodnutí nejvyššího soudu vysvětlují o svém. Mluvčí ministerstva Vítězslav Klíma říká, že jde o rozdílný výklad práva. "V současné době se tím ministerstvo zdravotnictví zabývá a se zdravotními pojišťovnami v této věci intenzivně jedná," uvedl mluvčí.

Resort zdravotnictví chce v polovině března iniciovat schůzku se zástupci zdravotních pojišťoven, aby se pokusili problém vyřešit.

Martin Hromádka, Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme