Domy v Hybernské ulici jsou znovu prázdné. Zbylí squatteři ráno dobrovolně odešli

Dva domy v Hybernské a Senovážné ulici v Praze už opustili všichni squatteři. Ráno dobrovolně odešla druhá skupinka, která ještě zůstávala na střeše. V noci policisté vyvedli a převezli na služebnu 27 squatterů. Ti akcí chtěli upozornit na to, že stát přehlíží krizi bydlení.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 8:50 11. 6. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Squatteři obsadili objekt, kde jsou dvě čísla popisná, majitelem jednoho domu je stát, druhý vlastní pražský magistrát. | Zdroj: ČTK

„Všechny osoby jsou podezřelé z protiprávního jednání přestupkového charakteru, konkrétně přestupek proti majetku a nevyslechnutí výzvy úřední osoby. Jejich jednání bude postoupeno k vyřízení příslušnému správnímu orgánu. Stejně tak budou oznámeny osoby, které dnes ráno opustily střechu nemovitostí," řekl Radiožurnálu policejní mluvčí Tomáš Hulan. Lidé, které policie zadržela a odvezla, byli podle něj po výslechu propuštěni. 

Uvedl mimo jiné, že squatteři obsadili objekt, kde jsou dvě čísla popisná, majitelem jednoho domu je stát, druhý podle Hulana vlastní pražský magistrát.

V prohlášení squatteři napsali, že chtějí upozornit na to, že „stát přehlíží krizi bydlení". Když objekt v sobotu odpoledne obsadili, vyvěsili z oken transparenty například s nápisem „Město pro lidi, ne pro zisk" a provolávali hesla jako „Bydlení je právo". Z oken také vystřelili několik rachejtlí.

Mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Radek Ležatka řekl, že objekt, který patří státu, převzal úřad zhruba před rokem a půl. „Vzhledem ke skutečnosti, že o něj projevil zájem magistrát hlavního města Prahy, probíhají jednání o směně. Tedy v žádném případě nejde o objekt, který by snad byl záměrně nevyužit, jak se objevilo na internetu," uvedl.

Policie o zásahu rozhodla, když jí jak zástupce ÚZSVM, tak magistrátu řekli, že squattery v domech nestrpí, dodal. „Osoby, které tam násilně vnikly, jsou tam protiprávně," řekl mluvčí ÚZSVM Ležatka.

Majitelem jednoho objektu je stát, druhý vlastní magistrát. | Zdroj: ČTK

Squatteři z okna už v sobotu vpodvečer vyhodili papír se svým prohlášením, podepsali se jako „Kolektiv Obsaď a žij!". V textu mimo jiné uvedli, že „stát přehlíží krizi bydlení". „Pro nás je chátrající dům výzvou, jak řešit zmíněnou krizi po svém. Squatujeme za bydlení a lepší životní podmínky pro všechny," napsali.

Připomněli případ žižkovské budovy Správy železniční dopravní cesty. Tento objekt squatteři obsadili koncem roku 2014 a později jim ho ÚZSVM na rok půjčil. Poté, co úřad výpůjčku neprodloužil, obývají aktivisté budovu bývalé polikliniky již více než rok nelegálně. V lednu soud nepravomocně rozhodl o vyklizení „Autonomního sociálního centra Klinika", jak tento objekt squatteři nazývají. „Stát hledá další a další důvody k jejímu uzavření," uvedli v nedělním prohlášení.

Radek Duchoň, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme