Domy v Hybernské ulici jsou znovu prázdné. Zbylí squatteři ráno dobrovolně odešli
Dva domy v Hybernské a Senovážné ulici v Praze už opustili všichni squatteři. Ráno dobrovolně odešla druhá skupinka, která ještě zůstávala na střeše. V noci policisté vyvedli a převezli na služebnu 27 squatterů. Ti akcí chtěli upozornit na to, že stát přehlíží krizi bydlení.
„Všechny osoby jsou podezřelé z protiprávního jednání přestupkového charakteru, konkrétně přestupek proti majetku a nevyslechnutí výzvy úřední osoby. Jejich jednání bude postoupeno k vyřízení příslušnému správnímu orgánu. Stejně tak budou oznámeny osoby, které dnes ráno opustily střechu nemovitostí," řekl Radiožurnálu policejní mluvčí Tomáš Hulan. Lidé, které policie zadržela a odvezla, byli podle něj po výslechu propuštěni.
Uvedl mimo jiné, že squatteři obsadili objekt, kde jsou dvě čísla popisná, majitelem jednoho domu je stát, druhý podle Hulana vlastní pražský magistrát.
V prohlášení squatteři napsali, že chtějí upozornit na to, že „stát přehlíží krizi bydlení". Když objekt v sobotu odpoledne obsadili, vyvěsili z oken transparenty například s nápisem „Město pro lidi, ne pro zisk" a provolávali hesla jako „Bydlení je právo". Z oken také vystřelili několik rachejtlí.
Mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Radek Ležatka řekl, že objekt, který patří státu, převzal úřad zhruba před rokem a půl. „Vzhledem ke skutečnosti, že o něj projevil zájem magistrát hlavního města Prahy, probíhají jednání o směně. Tedy v žádném případě nejde o objekt, který by snad byl záměrně nevyužit, jak se objevilo na internetu," uvedl.
Policie o zásahu rozhodla, když jí jak zástupce ÚZSVM, tak magistrátu řekli, že squattery v domech nestrpí, dodal. „Osoby, které tam násilně vnikly, jsou tam protiprávně," řekl mluvčí ÚZSVM Ležatka.
Squatteři z okna už v sobotu vpodvečer vyhodili papír se svým prohlášením, podepsali se jako „Kolektiv Obsaď a žij!". V textu mimo jiné uvedli, že „stát přehlíží krizi bydlení". „Pro nás je chátrající dům výzvou, jak řešit zmíněnou krizi po svém. Squatujeme za bydlení a lepší životní podmínky pro všechny," napsali.
Připomněli případ žižkovské budovy Správy železniční dopravní cesty. Tento objekt squatteři obsadili koncem roku 2014 a později jim ho ÚZSVM na rok půjčil. Poté, co úřad výpůjčku neprodloužil, obývají aktivisté budovu bývalé polikliniky již více než rok nelegálně. V lednu soud nepravomocně rozhodl o vyklizení „Autonomního sociálního centra Klinika", jak tento objekt squatteři nazývají. „Stát hledá další a další důvody k jejímu uzavření," uvedli v nedělním prohlášení.