Dvořák chce od rady ČT ujištění, že vznik komise pro hodnocení objektivity byl správný

Generální ředitel České televize Petr Dvořák požádal členy Rady České televize, aby mu znovu odsouhlasili postup při hodnocení objektivity zpravodajství. Na údajné tlaky nadřízených si v říjnu stěžovali někteří redaktoři a v listopadu kvůli tomu vznikla i speciální komise. Tu ale opustili už dva členové a podle Dvořáka její fungování zpochybňuje předseda rady Milan Uhde.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká televize | Foto: Tomáš Adamec

„Domnívám se, že ti lidé odcházejí proto, že zadání pro ně není přesvědčivé. Ale to je jen moje domněnka," sdělil Uhde serveru iDnes.

Mluvčí České televize Alžběta Plívová reagovala, že vzhledem k aktuálním výrokům Uhdeho požádal Dvořák radu znovu o to, aby jeho postup schválila a potvrdila že postupuje správně.

„Pokud bude generální ředitel České televize ujištěn většinou Rady České televize, že ten postup, který navrhl, je relevantní a správný, bude pokračovat v hledání dalších dvou expertů do odborného panelu,“ dodala.

Z pětičlenné komise, která má zhodnotit objektivitu zpravodajství v České televizi, odstoupil prorektor Univerzity Karlovy Michal Šobr. Podle serveru iDnes kvůli rodinným důvodům. Jde už o druhého odborníka, který odešel. Minulý týden rezignovala ze zdravotních důvodů novinářka Dana Schmidt.

Zbylí tři členové komise jsou předsedkyně Etické komise Syndikátu novinářů Barbora Osvaldová, sociolog Jaromír Volek a zahraniční zpravodaj Rob Cameron z BBC. I oni odchod z komise zvažovali či zvažují.

Protěžování Zemana a SPOZ

Skupina kritiků v říjnu poslala Radě České televize dopis, v němž si stěžovala na to, že šéfredaktor Petr Mrzena zasahuje do zpravodajství ve prospěch Miloše Zemana a SPOZ. Dopis podepsalo 24 lidí, včetně moderátorky Daniely Drtinové.

Vedení kritiku odmítlo a proti stěžovatelům se postavilo i 61 redaktorů, kteří vedení zpravodajství vyjádřili podporu. Radní ČT na minulém zasedání Dvořáka požádali, aby stížnost nechal prošetřit. Další oficiální jednání Rady České televize se plánuje na 11. prosince.

Tomáš Bystrý, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme