Emmerová předloží poopravenou koncepci zdravotnictví do konce roku

Do konce roku chce ministryně zdravotnictví předložit vládě koncepci zdravotní péče pro dalších pět let. Do materiálu, se kterým u odborníků stejně jako u kolegů v kabinetu nepochodila, zapracuje Milada Emmerová připomínky, které nejsou v rozporu s podstatou koncepce. Tedy pokud budou upřednostňovat zdravotnictví jako veřejnou službu a ne jako součást trhu. Ministryně tam doplní také návrh, jak řešit neutěšenou ekonomickou stránku našeho zdravotnictví. K tomu ji vyzval vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nemocnice | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Ministryně zdůraznila, že už teď jsou v koncepci řešení, jak dalšímu zadlužování zabránit. Podle ní by k tomu měly přispět třeba zdravotní knížky pacientů, které mají zamezit plýtvání léky, a tím i penězi. "Pacient, zejména starší by neměl mít víc než 5-6 léků a on jich má 15. To drancuje především jeho organismus, také to drancuje jeho kapsu a zdravotní pojištění."

Tripartita, tedy zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů, po ministryni požadují, aby návrh koncepce úplně přepracovala. To ale zřejmě neudělá. Místopředseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Milan Zaoral se nad přístupem ministryně pozastavuje, koncepce je podle něj příliš obecná. "Jen vzdáleně naznačuje, co by se mělo dělat."

Také koalice ambulantních lékařů konstatuje, že zmíněný návrh nic neřeší. "Bohužel materiál, který byl předložen ministerstvem zdravotnictví, je hodně filozofický, ale neobsahuje praktická řešení," konstatuje její mluvčí Pavel Neugebauer

Na diskuzi o koncepci dala ministryně čas do 15. prosince. Všichni, kteří se k ní chtějí vyjádřit, na to mají ještě dva dny.

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme