Exploze na dole v Kladně stála život tři horníky

Speciální komise začíná vyšetřovat příčiny tragické exploze v dole Schöller na Kladensku. V noci ze čtvrtku na pátek tam kvůli výbuchu zřejmě většího množství metanu přišli o život tři lidé. Další člověk je v kritickém stavu na popáleninovém oddělení Vinohradské nemocnice. Metan se podle horníků v těchto místech vyskytuje pouze vzácně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výbuch | Foto: HZS Praha

"Podle vzniku tlakové vlny se domníváme, že příčinou bylo náhlé shoření metanu vzdušné směsi, ovšem s konečnou platností se to dozvíme až od vyšetřující komise, která byla ustanovena. Jejími členy jsou Obvodní báňský úřad v Kladně, policie, vedení dolu a odbory", řekl mluvčí Českomoravských dolů Radek Chalupa.

Podle jeho slov v této šachtě ještě metan nikdy nevybuchl. "Něco podobného se v kladenských dolech ještě nestalo, pokud vycházíme z toho, že by se jednalo o metan, tak to dokonce můžeme charakterizovat jako neobvyklý přírodní jev, protože metan se nám zde doposud nikdy nevyskytoval a neměli jsme s tím žádné problémy". V dole ale přesto byly instalovány standardní měřiče důlního plynu. Ty však nic nesignalizovaly.

Jak ale řekl našemu spolupracovníkovi Ladislavu Pavlíkovi předseda obvodního báňského úřadu Vojtěch Rašplička, přesné okolnosti budou jasnější až po sfárání do místa výbuchu. Vyšetřování tragické události zahájí speciální komise v sobotu ráno a potrvat má minimálně dva týdny.

Postižená část dolu se nachází v hloubce 600 metrů pod povrchem a je nyní zcela uzavřena. Výbuch metanu sice nezpůsobila zával, odvětrání a posílení bezpečnosti, ale odsune obnovení těžby minimálně na příští týden. Na produkci dolů společnosti Kladenské doly je přitom závislá elektrárna Energetického centra Kladno Generating. Mluvčí elektrárny však vyloučil jakýkoli dopad důlní havárie na výrobu elektřiny. Ve zbývající části dolu probíhá činnost bez výrazného omezení.

Krátce před tragédií v dole pracovalo na 40 odsouzených z vinařické věznice. Jak řekl Českému rozhlasu její ředitel Bohdan Vrba, vězňů se mimořádná událost závažněji nedotkla. "Zhruba asi 300 metrů od místa výbuchu se nacházeli dva naši vězni, kteří byli velmi lehce zraněni a byli v šoku. Samozřejmě jsou zpátky ve věznici, zcela mimo nějaké vážnější ohrožení zdraví. Ranní směna, která měla na šachtu odjet, tak nejela".

Ladislav Pavlík, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme