Firmám budou hrozit tresty za nelegální zaměstnávání cizinců

Senát zpřísnil tresty pro firmy, které nelegálně zaměstnávají cizince. Nově by se nemohly ucházet o veřejné zakázky nebo o státní dotace. Firma by za nelegální zaměstnávání cizinců mohla také dostat pokutu, a to až ve výši pěti milionů korun. Norma slaďuje české právo s evropskou směrnicí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát (ilustrační foto)

Senát (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Cizinec musí podle novely pracovat minimálně tři měsíce a musí dostat alespoň minimální mzdu. Pokud se ukáže, že podnikatel zaměstnává cizince načerno, bude za něj muset zaplatit celé zdravotní a sociální pojištění, včetně penále.

Místopředseda Senátu a ČSSD Zdeněk Škromach přísnější tresty pro firmy vítá. Obává se ale toho, jak budou fungovat v praxi:

„Myslím, že zákon to řeší relativně dobře, na druhé straně bude otázkou, jak to potom v praxi bude probíhat.“

„Samozřejmě ale bude záležet také na tom, jak budou akceschopné úřady práce, které by měly vlastně kontrolovat. Pravda je, že při personálním vybavení, kdy tam jsou dvě tři pracovnice, které by měly obklíčit například staveniště, to bude asi složité, takže tam bude potřebná úzká spolupráce i s policií a podobně,“ přibližuje.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek tvrdí, že stát nelegální zaměstnávání cizinců postihuje tvrdě už teď:

Jaromír Drábek | Foto: Filip Jandourek

„My velmi výrazně posilujeme už letos boj proti nelegálnímu zaměstnávání. Od příštího roku bude na tuto práci nasazeno dvojnásobek lidí než doposud.“

„Státní úřad inspekce práce bude ten, na který se od Nového roku sjednotí veškerá činnost zaměřená proti nelegálnímu zaměstnávání. Zároveň, také i v rámci evropského financování, vybavujeme kontrolory takzvanými mobilními kancelářemi - právě proto, aby bylo možné zasahovat přímo na místě.“

Novela z dílny ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka v senátu prošla hladce, pro byli zákonodárci napříč politickým spektrem. Vládní předloze už tak chybí jen podpis prezidenta.

Martina Spěváčková, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme