‚Došlo k zanedbání přípravy.‘ Podle šéfa laboratoří nelze všechny firmy naráz vybavit potřebnými testy

Mnohá testovací centra v Česku jsou zahlcená. Lidé na odběr čekají i týdny. Volné termíny podle hejtmanů obsadili pracovníci firem, pro něž je testování od března povinné. Stačí sice test určený pro samovyšetření, těch se ale nedostává, jejich cena letí nahoru a dodavatelé nezvládají uspokojit poptávku. „Poskytovatelé testování teď nejsou schopni uspokojit poptávku všech, kteří by to potřebovali,“ shrnuje Tomáš Gucký, šéf sítě laboratoří Agellab.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Od pátku mohou pracovníci velkých firem do práce jen s negativním testem na covid-19 | Foto: Jaroslav Hroch | Zdroj: Český rozhlas

Například kapacita většiny z víc než dvaceti odběrových míst na jihu Moravy je plná do konce příštího týdne. V Liberci je pak nejbližší termín za šest týdnů. Hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) už v pondělí upozornil, že nemocnice problém řešit nezvládnou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se daří firmám testovat své pracovníky na koronavirus? A zasahují testy do práv lidí? Odpovídá Speciál Plusu

Zaměstnavatelé mají podle ministra průmyslu a obchodu za ANO Karla Havlíčka testy pro své pracovníky zajistit sami tak, aby nemuseli do veřejných testovacích center.

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj tvrdí, že některé firmy mají testovací sady objednané, ale stále na ně čekají. Zvlášť pro malé podniky je pak podle něj náročné zajistit vlastní testování administrativně.

Chyba na samém začátku

„Současná situace je tristní, protože nařízení ohledně plošného testování ve firmách přišla nenadále a s naprosto nedostatečnou přípravou. Testy dnes skutečně dostupné nejsou,“ říká ve vysílání Českého rozhlasu Plus ředitel laboratoří Agellab Tomáš Gucký.

Chyba se podle něj stala už na samém začátku: „Došlo k zanedbání přípravy a teď se to horko těžko dohání. Nelze všechny naráz vybavit potřebnými testy.“

Gucký má navíc obavy z tlaku na udělování výjimek pro další a další typy samotestů. „Ne vždy je jejich diagnostická senzitivita dostačující,“ upozorňuje.

A s apelem na vládu dodává: „Bylo by vhodné, aby se výjimky neudělovaly jen tak od stolu, ale bylo k tomu nějaké odborné stanovisko.“

Zasahují testy do práv lidí?

Jak ukazuje návrh na zrušení normy, který podal advokát Norbert Naxera, zaměstnavatelé se kromě nedostatku testů potýkají i s neochotou některých pracovníků nechat se otestovat.

‚Opatřit si teď testy je pro firmy prakticky nemožné.‘ O povinném testování ve výrobě s Tomášem Lysoňkem

Číst článek

Dělník, kterého Naxera zastupuje, se vymezil proti rozhodnutí nadřízených, že odmítnutí testu bude považováno za překážku v práci na straně zaměstnance, který tak ztratí nárok na mzdu.

O úspěchu takového tažení proti povinnému testování ale ústavní právník Ondřej Preuss z Právnické fakulty Univerzity Karlovy pochybuje.

„V takovém případě vážíme, jestli povinné testování je takovým zásahem, který už by byl z hlediska základních práv nepřípustný, když na druhé misce vah je třeba bezpečí a zdraví ostatních zaměstnanců ve společnosti,“ vysvětluje.

Domnívá se, že u Nejvyššího správního soudu převáží druhý jmenovaný zájem. Soud proto podle něj vládní nařízení nejspíš nezruší.

Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Martiny Maškové a Jana Burdy.

Martina Mašková, Anna Macků Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme