Francie ocenila zásluhy zpěvačky Marty Kubišové Řádem čestné legie

Zpěvačka Marta Kubišová se stala rytířkou Řádu čestné legie. Nejvyšší francouzské státní vyznamenání jí předal v Praze velvyslanec Pierre Lévy za politickou aktivitu, uměleckou kariéru a také za tvorbu, která byla s Francií spojená.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marta Kubišová s Řádem čestné legie

Marta Kubišová s Řádem čestné legie | Zdroj: ČTK

Bílá hvězda s rozštěpenými hroty položená na věnci z ratolestí dubu a vavřínu, celá zavěšená na červené stuze. Tak vypadá nejvyšší státní vyznamenání udělované ve Francii.

Řád čestné legie zřídil ho v roce 1802 Napoleon Bonaparte. Používaly ho všechny režimy, které ve Francii byly v 19. a 20. století. Dává se nejen vojenským, ale i civilním osobnostem, a to jak francouzským, tak zahraničním.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpěvačka Marta Kubišová převzala Řád čestné legie. Nejvyšší francouzské státní vyznamenání přiblížil redaktor Pavel Novák

Podle rady pro kulturu a spolupráci velvyslanectví Francie Oliviera Jacquota se jím oceňují zásluhy, za které chce Francouzská republika takovým lidem poděkovat.

„Chceme ji vyznamenat za tři věci. Jde především o její uměleckou kariéru, která byla výrazná už na počátku 60. let. Jde nám ale také o to, co se málo ví, a to, že byla velmi známá u nás, když koncertovala v dubnu 1968 v pařížské Olympii. To byla svého času svatyně francouzského šansonu. A kromě toho také Francie chtěla ocenit její odvahu, že podepsala Chartu 77. Vyznamenání tedy dostává za politickou aktivitu, uměleckou kariéru a také za tvorbu, která byla s Francií spojená,“ vysvětlil Olivier Jacquot, za co konkrétně se stala rytířkou čestné legie Marta Kubišová.

Smyslem vyznamenání Řádem čestné legie je ohodnotit přínos činů oceněného ke vztahům Francie s jinými zeměmi. Mohou jej ale dostat i lidé, které s Francií nic nepojí a oceňuje se jejich důležitý životní postoj.

Řád čestné legie | Foto: ČTK

Tak například v lednu tehdejší ministr zahraničí Alain Juppé předal tento řád barmské disidentce Su Ťij.

Okruh nositelů Řádu čestné legie je velmi široký, ale jednotícím prvkem je, že Francie chce vždy ocenit zásluhy, které tyto osobnosti ve svých oborech mají.

Z Čechů byli nositeli Řádu čestné legie například prezidenti Masaryk, Beneš, Svoboda a Havel. Dostali jej ale i vojáci František Fajtl, prvorepublikový generál Jan Syrový nebo účastník operace Overlord Josef Serafín. Mezi oceněnými jsou i umělci jako například Josef Suk nebo Jan Saudek.

Pavel Novák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme