Galeristé by rádi vyváželi umění, ministerstvu se to nelíbí

Šéfové státních galerií a muzeí mění názor. Přejí si totiž, aby se české umění vyváželo víc než v minulých letech. Zákony, které upravují export uměleckých předmětů proto považují za přísné. Ministerstvo kultury jejich úpravy nechystá a této nové tendence se obává.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Šíma  - Návrat Theseův

Josef Šíma - Návrat Theseův | Foto: Karel Oujezdský | Zdroj: Český rozhlas

Ozývají se dokonce hlasy, že mnohá umělecká díla na seznam národních kulturních památek nepatří. Naopak. V zájmu českého státu by měla být větší snaha dostat české umění za hranice. Domnívá se například šéfredaktor časopisu Art Antique Jan Skřivánek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O téma se zajímala reportérka Michaela Vetešková.

"Myslím si, že by to bylo dobře, kdyby se české umění vyváželo. Tam jde o to, aby o něj někdo měl zájem," podotýká. A přidává poměrně převratnou myšlenku. Také seznam národních kulturních památek by měl být stručnější, ne všechna umělecká díla na něj patří.

"Současná situace, kdy jsou prohlašována za národní kulturní památku díla, která nejsou nijak mimořádná, jen proto, že jsou od významného autora, nás poškozuje. V našem zájmu by mělo být, aby se díla takových osobností jako je Emil Filla nebo Josef Šíma objevovala ve světě. A k tomu je potřeba i to, aby se s těmito díly obchodovalo," říká Skřivánek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problematice vývozu českého umění diskutovali na Radiožurnálu Jan Skřivánek, šéfredaktor časopisu Art and Antiques, a Petra Ulbrichová, šéfka Oddělení ochrany památek ministerstva kultury.

Tomu ale odporují tendence ministerstva kultury, podle šéfky oddělení ochrany kulturních památek Petry Ulbrichové se od nás vyváží umělecké předměty dostatečně. "Celá řada muzeí a galerií posuzuje, jestli je možno některou věc vyvézt," popisuje Ulbrichová.

Vývoz jen s povolením

Dílo, které je prohlášeno za kulturní památku se za české hranice vyvézt nesmí, jen jako zápůjčka. Další umělecká díla můžeme za hranice vyvážet jen s povolením buď ministerstva kultury nebo s osvědčením k tomu určených institucí.

"Ale fakt je, že se to nedělá. Umělci cestují po světě a pracují, jezdí malovat a pak to vozí letadlem jako spoluzavazadlo," připomíná šéf Národní galerie Milan Knížák s tím, že jeho studenti se svými výtvory jezdí po celém světě a podobně si tak počínají i jiní umělci.

"Třeba moji žáci, se kterými jezdím na plenéry do zahraničí, obrazy pak vezmou a běžně je odvážejí. Úředníci ministerstva kultury varují před přílišnou benevolencí státních kulturních institucí při povolování vývozu uměleckých děl za hranice," říká Knížák.

Úředníci ministerstva kultury varují před přílišnou benevolencí státních kulturních institucí při povolování vývozu uměleckých děl za hranice.

Podle Ulbrichové ale konkrétně Národní galerie Praha, Moravská galerie Brno či UMPRUM Praha povolují vývozy uměleckých děl soukromníkům až příliš často. "Kvůli železné oponě nastal tento rozpor. ,Všechno musí být tady. Nic nesmí jinam. Jinak bychom byli ochuzeni.' Ale to samozřejmě není pravda. Svět je otevřený. Současné umění se musí vyvážet, stejně jako se sem dováží ostatní umění," reaguje šéfka Uměleckoprůmyslového muzea Helena Koenigsmarková.

Vývoz děl: ,jediná šance'

Podle ní se české umění ve světě prosadí jen tak, že se začne vyvážet. Mimo historického kulturního dědictví, které zákon nepovoluje vyvážet trvale. "Nelze všechno zablokovat a dokonce se domnívám, že by to bylo špatné. Problém českého umění je, že v době totality zůstávalo zde zablokováno a velmi málo věcí se dostalo do světových galerií. Ale na druhou stranu jsme malá země. Řada tvůrců, kteří tady jsou, je menší, je významná, tak si to chráníme. A žádná relevantní díla ven nepouštíme," podotýká Milan Knížák.

Podle něj se podobně chovají i jiné významné české galerie. Obecně ale panuje představa, že se z Česka umění nesmí vyvážet, a hlavně od starých mistrů doby gotiky, renesance, baroka.

"Ano, i to se vyváží. Někteří lidé chtějí vyvézt i stará díla. A samozřejmě je to v pořádku, pokud tato díla nejsou tak významná pro naše dějiny umění, pro naši státnost a historii. Těchto děl je někdy velmi mnoho, například v baroku vznikalo mnoho takovýchto děl," uzavírá Knížák.

Už rok na webu Ministerstva kultury funguje takzvaný CES. Centrální evidence sbírek, tam můžete poměrně zdlouhavě vypátrat, které z děl je kulturní památkou a které zákonem proti vývozu chráněno není. Platí ale obecné pravidlo: z Česka žádné umělecké dílo bez svolení nevyvezete.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme