Havel: Vládu bude sestavovat nejúspěšnější strana

Prezident Václav Havel připustil, že po volbách bude vládu jako první pravděpodobně sestavovat nejúspěšnější strana. Po nedávné schůzce s představiteli koalice KDU-ČSL a Unie svobody- DEU přitom automatické jmenování šéfa vítězné strany premiérem jednoznačně nepotvrdil. Proti jeho výrokům se tehdy ohradila ODS a také ČSSD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel | Foto: Jan Rosenauer

Po schůzce s předsedou vládní sociální demokracie Vladimírem Špidlou Václav Havel prohlásil, že ho rozruch kolem jeho výroků překvapil. Po nedávné schůzce s představiteli Koalice přitom řekl, že nemíní automaticky po volbách požádat o návrh na obsazení funkce premiéra jejich vítěze. Proti jeho výrokům se ohradila ODS a také sociální demokraté. Podle něj pouze opakoval notoricky známou věc. "Samozřejmě, že v 99 případech ze sta se stává obvykle premiérem předseda té strany, která získala nejvíc mandátů. Neříkám schválně vítězné, u poměrného sysstému to není nejvýstižnější slovo. Ale ústava dobře ví, proč to přímo nepředpisuje a ve většině ústav to takhle není přímo předepsáno. Má to své dobré důvody, protože ústava nezná pojem pověřit nebo požádat. Buďto jmenovat předsedu vlády nebo nic."

Přehrát

00:00 / 00:00

Václav Havel: Je to notoricky známá věc

Markéta Kaclová, Stanislav Vintr, Pavla Dluhoschová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme