Helsinský výbor: Česko by mělo zlepšit péči o děti vězněných

Český helsinský výbor chce zlepšit podmínky pro návštěvy dětí ve věznicích. Plánuje přimět stát vytvořit v návštěvních místnostech hrací koutky a vyškolit také zaměstnance Vězeňské služby v komunikaci s dětmi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězeň (ilustrační foto)

Vězeň (ilustrační foto) | Foto: Vězeňská služba ČR

Stát se většinou dokáže o děti, jejichž rodiče jsou ve vězení, postarat hmotně. Pokud se o dítě nepostarají příbuzní, úřady ho pošlou do dětského domova, v lepším případě pak jde odtamtud do pěstounské péče.

Horší je to se zajištěním psychické péče a společenské podpory. Společnost často trestá nejen rodiče, ale také dítě. V mnoha případech dokonce okolí dítěti vůbec nevysvětlí, co se stalo. Dítě se tak mnohdy doví, že tatínek nebo maminka jsou v nemocnici či na dovolené.

Přehrát

00:00 / 00:00

Květa Moravcová zjišťovala, jak stát pečuje o děti odsouzených v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Postupem času se přestane ptát úplně a tím pádem také přijde o možnost vyrovnat se s realitou. Přitom podle sociální pracovnice Dany Vrabcové mívá takový postup na psychiku dítěte fatální důsledky:

„Pokud dítě nemá možnost vnímat situaci reálně a vyrovnat se s ní, může to pro něj znamenat to samé, jako když mu ty rodiče zemřou.“

Český helsinský výbor chce dosáhnout kvalitnější pomoci dětem ze strany státu, ale hlavní úkol čeká Generálního ředitelství Vězeňské služby, případně jeho nadřízeného orgánu, tedy Ministerstva spravedlnosti.

V praxi to zatím vypadá tak, že Generální ředitelství Vězeňské služby nechává na vedení každé věznice, zda bude s helsinským výborem spolupracovat. Členové výboru jsou zatím v kontaktu se třemi věznicemi ze zhruba 30 až 33 věznicemi, které jsou na území České republiky.

Věznice nemají zájem, dobrovolníci chybí

O programy helsinského výboru příliš velký zájem není, stejně tak o vyškolení dozorců, jak komunikovat ve vězení s dětmi. Potíže jsou ale také na straně charity, která musí žádat o další peníze. Také dobrovolníků je málo. I když se Češi dobrovolnické práci věnují stále více, pomoc odsouzeným a jejich rodinám nikoho příliš nezajímá.

Programy organizací jako je Český helsinský výbor ale šetří státu peníze. Pokud dítě zůstane v kontaktu se svým vězněným otcem nebo matkou a bude vědět, co se stalo, se situací se vyrovná a možná se z ní i poučí - uvidí, že když někdo spáchá trestný čin, půjde do vězení.

Kontakt má přínos i pro odsouzeného rodiče, protože ten se má po odpykání trestu kam vrátit, je motivovaný najít si práci, protože se musí postarat o své dítě. Takže i možnost recidivy, tedy návratu k trestné činnosti, je menší.

Květa Moravcová, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme