Hlavní svědkyně proti expilotovi Daňhelovi, který je obviněn ze zneužití, přiznala, že si vše vymyslela

Soud se dnes zabýval případem armádního pilota a jednoho ze svědků v kauze podezřelých nákupů letounů CASA Karla Daňhela. Obžaloba ho viní z pohlavního zneužívání nezletilé. Ta ale svou výpověď už dříve na policii odvolala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Daňhel u Obvodního soudu pro Prahu 9. | Zdroj: ČTK

Policie obvinila Daňhela právě jen na základě výpovědi této tehdy nezletilé dívky. Ta dnes před soudem odmítla vypovídat s odůvodněním, že by svojí výpovědí mohla sama sobě přivodit trestní stíhání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud sledoval redaktor Martin Drtina.

Nedokázala ale vysvětlit, čím konkrétně by se tak mělo stát. Zda by například úmyslně svědčila nepravdu. Už dříve na polici svoji původní výpověď odvolala.

„Já si to vysvětluji tím, co uvedla ona sama, že na ní byl činěn nátlak. Tak dlouho jí byly kladeny otázky, které já osobně považuji za návodné, až tedy nějakým způsobem podlehla a řekla to, co řekla,“ říká Daňhelova obhájkyně Lucie Hrdá.

Stejným způsobem skončilo svědectví dříve, než začalo i s matkou této údajně zneužité. Obě si nechaly proplatit jako svědečné cestu z Bohumína a zpátky a po deseti minutách od soudu odjely.

Problematický nákup
Nákup letadel CASA od začátku provázely problémy a pochybnosti. Pořízení čtyř strojů za 3,5 miliardy korun schválila Topolánkova vláda v dubnu 2009, kdy už byla v demisi. Kvůli obchodu je vyšetřována bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová a její náměstek Jiří Staněk. Při nákupu údajně vznikla škoda 658 milionů. Parkanová pochybení odmítá, sněmovna ji vydala ke stíhání loni v červenci. Letadla navíc stále nefungují podle představ armády. Jejich provoz byl kvůli technickým potížím několikrát zastaven a nedávno opět neprošly opakovanými vojskovými zkouškami, které měly ověřit hlavně systém ochrany před raketami.

Proti Daňhelovi to byl klíčový důkaz.

„Jediným podnětem, který vyplývá ze spisu, o kterém obhajoba ví, je úřední záznam policejního orgánu, že z tajných zdrojů bylo zjištěno, že se obžalovaný v té době měl nacházet v domě s nezletilou dívkou,“ dodává advokátka Hrdá.

Za nezletilou dívkou se pak policisté rozjeli a začali ji vyslýchat. Daňhel ve své výpovědi několikrát zopakoval, že je sledován vojenskou zpravodajskou službou, a dal tuto obžalobu do souvislosti se svým svědectvím v kauze letounů CASA.

Jako bývalý vojenský pilot na generálním štábu psal posudky na nákup letounů a nedoporučil je. Následně pak přišel o bezpečnostní prověrku.

Přestože v kauze pohlavního zneužívání padnul klíčový důkaz proti němu, líčení dnes ještě neskončilo, soud bude vyslýchat znalce i na začátku dubna.

Tak, jak zatím vypadá průběh dokazování, případ směřuje ke zprošťujícímu verdiktu.

Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme