Hrad couvá s žalobou na soudce, který zrušil rozsudek nad Rathem. Byla by dvojkolejná, řekl mluvčí

Kárná žaloba na soudce vrchního soudu Pavla Zelenku se nekoná. Prezident Miloš Zeman tuto možnost zmínil poté, co Zelenka zrušil kvůli nezákonnosti odposlechů prvoinstanční verdikt a Rathovi tak dal naději, že vyvázne bez trestu. Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka by však případná žaloba byla "dvojkolejným krokem", Nejvyšší soud totiž minulý týden Zelenkovo rozhodnutí rozcupoval.

Tento článek je více než rok starý.

PRAHA Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman | Foto: Filip Jandourek

Prezident Zeman rozhodnutí o kárné žalobě odkládal až do chvíle, než do kauzy Rath promluví Nejvyšší soud. Na něj se se stížností pro porušení zákona kvůli škrtnutí odposlechů obrátil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

A Nejvyšší soud konstatoval, že odposlechy v kauze Rath jsou zákonné a lze je tak jako důkaz použít.

Je spokojen

Zeman tak podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka nemá důvod kárnou žalobu podávat.

"Pan prezident se stanoviskem ke kárné žalobě vyčkával na výsledek stížnosti ministra spravedlnosti. Ten u Nejvyššího soudu uspěl. Pan prezident je s verdiktem velmi spokojen. Z toho plyne otázka, zda by případná kárná žaloba nebyla dvojkolejným krokem," napsal mluvčí serveru iROZHLAS.cz.

Odposlechy v kauze Rath zpět ve hře. Vrchní soud jejich smazáním porušil zákon ve prospěch Ratha

Číst článek

Hlava státu o kárné žalobě promluvila letos v lednu v Třemošné u Plzně. „I prezident má právo podat kárnou žalobu v případě, kdy soudce pochybí. A já nevylučuji, že právě v této kauze této kárné žaloby využiji," řekl tehdy Zeman na setkání s obyvateli.

Rath ho u jednání Nejvyššího soudu kritizoval a senátu předal seznam mediálních vyjádření prezidenta ke své kauze. Ta podle něj dokazují, že se hlava státu do jeho případu vměšuje a tlačí na soudce, kteří o něm rozhodují.

Vedle slov o kárné žalobě Zeman také na Rathovu adresu pronesl, že v případě zadržení podezřelého se sedmi miliony korun od vína mu „přijdou diskuse o vině či nevině nepatřičné“. Právě s krabicí naditou penězi někdejšího hejtmana zadrželi policisté v roce 2012. Rath kvůli tomu na Zemana podal ústavní stížnost.

David Rath | Foto: Filip Jandourek

Odposlechy platí

Davida Ratha a dalších deset lidí nepravomocně potrestal Krajský soud v Praze, expolitik od něj odešel s 8,5letým trestem.

Vrchní soud v Praze však verdikt zrušil, protože odposlechy, které skupinu usvědčovaly, podle něj na začátku vyšetřování Okresní soud v Ústí nad Labem nedostatečně zdůvodnil, a jsou tak podle něj nezákonné.

Proti tomu podal stížnost ministr Pelikán a Nejvyšší soud mu minulý týden vyhověl. Případ se tak vrací na začátek. Podle Nejvyššího soudu se ale nižší instance při novém projednávání případu musí držet jeho usnesení a o odposlechy se tak mohou opřít. 

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme