Zeman o Huawei ve světle faktů: kdo varoval jako první, jak reagují jiné státy a jak vypadají investice?
Server iROZHLAS.cz nabízí odpovědi na nejdůležitější otázky spojené s kauzou Huawei. Prezident Miloš Zeman se na TV Barrandov kvůli varování před bezpečnostní hrozbou spojenou s Huawei Technologies a ZTE Corporation opět pustil do Bezpečnostní informační služby (BIS) a Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Oznámil, že Čína chystá odvetu, která poškodí české firmy v čele se Škodou a PPF.
Jsme první zemí, která oznámila, že Huawei a ZTE jsou bezpečnostním rizikem, jak tvrdí prezident?
Nejsme. Už v roce 2012 zpráva tajných služeb pro americký Kongres ukázala, že firmy jako Huawei a ZTE jsou úzce spojeny s čínskou armádou, která koordinuje kybernetickou špionáž proti USA.
Zeman: Kampaň proti Huawei poškodila zájmy českých firem v Číně, ohroženy jsou Škoda i PPF
Číst článek
Tamní odborníci na národní bezpečnost se obávají, že údaje ze zařízení firmy Huawei (například o poloze uživatele) by byly dostupné zpravodajským službám čínské vlády. Zákaz používat techniku Huawei a ZTE tak ve Spojených státech od loňska platí pro státní úředníky a jejich přímé spolupracovníky.
Agentura Reuters navíc loni 27. prosince s odvoláním na tři informované zdroje uvedla, že prezident Donald Trump zvažuje vydání nařízení, jež by zabránilo americkým společnostem používat telekomunikační zařízení od Huawei a ZTE.
Kromě USA proti Huawei vystupují i další západní země. Zákaz přístupu čínské společnosti do chystaných 5G mobilních sítí již vydaly například Nový Zéland či Austrálie. Japonsko firmu výrazně omezí.
Jak se k možné hrozbě staví evropské státy?
O zákazu využití služeb čínské společnosti se hovoří zejména v souvislosti s přechodem na mobilní síť páté generace (5G), která bude podle agentury AFP klíčová pro rozvoj autonomních automobilů a dalších inteligentních zařízení.
V Británii před tím varoval ministr obrany Gavin Williamson. „Mám vážné, velmi hluboké obavy z toho, že by Huawei v Británii poskytovala síť 5G. Je to něco, čím bychom se museli velice pečlivě zabývat,“ řekl koncem loňského prosince.
Čínská špionáž v Polsku. Tajná služba zadržela svého bývalého agenta a zaměstnance Huawei
Číst článek
Podobné znepokojení sdílí i Norsko.
Belgický úřad pro kybernetickou bezpečnost pak podle dostupných informací zvažuje zákaz používání technologií Huawei.
V Polsku obvinili jednoho z čínských ředitelů tamní pobočky Huawei ze špionáže pro čínské tajné služby. Média v pátek informovala, že byl zatčen společně s bývalým vysokým důstojníkem polské civilní kontrarozvědky ABW.
Před Huawei varoval rovněž eurokomisař pro digitální trh Andrus Ansip. Obává se, že čínské technologické firmy jsou nuceny spolupracovat s tajnými službami komunistického režimu a do svých produktů za tímto účelem zabudovávají „zadní vrátka“.
Zpátky se naopak drží Německo. Šéf Spolkového úřadu pro bezpečnost v informační technice (BSI) v prosinci prohlásil, že nemá konkrétní důkazy o špionáži ze strany čínské firmy. Pro vyřazení některého uchazeče z tak významného projektu, jakým je výstavba sítě 5G, by přitom důkazy byly potřeba, míní.
Chystá Čína odvetná opatření, jak uvedl prezident Zeman?
Babiš: Nevím, o čem čínský velvyslanec mluví. Vláda chybu neudělala, varování ohledně Huawei bereme vážně
Číst článek
Podle premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO vláda takovými zprávami nedisponuje. „Nemám informaci, že by čínská strana chtěla přistoupit k nějakým opatřením,“ řekl v pátek v reakci na prezidentovo tvrzení.
Jak se k dění kolem Huawei a ZTE v Česku staví Čína?
Velvyslanec Číny v Česku Čang Ťien-min se před Vánoci neformálně sešel s předsedou české vlády. Ambasáda posléze v prohlášení na facebooku uvedla, že varování před čínskými technologiemi se „nezakládá na skutečnosti“ a že „čínská strana bere na vědomí úsilí české vlády o nápravu příslušných chyb“.
Premiér Babiš se proti tomu ohradil a tvrzení označil za lež. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) ve čtvrtek čínskému velvyslanci sdělil, že zveřejňování obsahu neformálních jednání není šťastné. Doporučil také, aby ho ambasáda ze sociální sítě smazala.
V době publikování tohoto článku nicméně status na stránkách velvyslanectví stále byl.
Varuje před možným rizikem Bezpečnostní informační služba?
Výroční zpráva za rok 2017 ho nezmiňuje, ovšem pojednává o něm zpráva z roku 2013.
Šéf Huawei v Česku: Nemáme co skrývat, požádali jsme o bezpečnostní prověrku
Číst článek
„Potenciální nebezpečí pro ČR může představovat rostoucí podíl čínských společností Huawei a ZTE na českém telekomunikačním trhu. Obě společnosti jsou ve světě dlouhodobě podezřívány ze spolupráce s čínskými zpravodajskými službami a podílu na výzvědných aktivitách,“ citovala ze zprávy ČTK.
Co o možném riziku napsal úřad pro kyberbezpečnost?
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před Vánocemi na svých stránkách vyvěsil oznámení, v němž varuje před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE.
„K vydání tohoto varování nás vedly naše poznatky včetně poznatků z činnosti našich bezpečnostních partnerů a také zjištění našich spojenců,“ uvedl ředitel kybernetického bezpečnostního úřadu Dušan Navrátil. Firmy se proti informacím ohradily.
Reakce na Zemanovu kritiku bezpečnostních služeb. Ťok se šéfa BIS zastal, PPF se vyjadřovat nechce
Číst článek
„Hlavním problémem je právní a politické prostředí Čínské lidové republiky, ve kterém uvedené společnosti primárně působí. Čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech působících v Číně mimo jiné součinnost při zpravodajských aktivitách, a tudíž pouštět je do systémů, které jsou klíčové pro chod státu, může představovat hrozbu,“ dodal.
Později úřad upřesnil, že varování se netýká běžných uživatelů, ale těch, kteří pracují na vysokých postech ve velkých firmách nebo ve státní správě.
Odkazuje ředitel NÚKIB na informace BIS, jak uvedl prezident?
Premiér Babiš v pátek prohlásil, že to není pravda. NÚKIB podle něj v tomto případě nepostupoval společně s Bezpečnostní informační službou. Úřad pro kyberbezpečnost odmítl prezidentova slova komentovat.
Existuje přímé spojení Pražského hradu a společnosti Huawei s Čínou?
Ano, Správa Pražského hradu má s Huawei dvakrát prodlouženou smlouvu o propagaci z roku 2014. Výměnou za propagaci dostává Hrad mobilní telefony a další produkty čínské značky v hodnotě půl milionu korun ročně.
Zeman v roce 2015 jmenoval svým poradcem předsedu představenstva čínského konglomerátu CEFC Jie Ťien-minga. Manažera ale podle čínských médií obvinila policie z uplácení vysoce postavených politiků.
Jak vysoké jsou čínské investice v Česku?
Jsou výrazně nižší, než se očekávalo po podpisu memorand a smluv při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Prezident Zeman tehdy uvedl, že objem investic v roce 2016 bude 95 miliard korun. Česká národní banka ale loni v březnu zveřejnila čísla, podle nichž konci roku 2016 dosáhl objem přímých čínských investic v Česku 17 miliard korun, meziročně se dokonce snížil skoro o 6 miliard korun. (DETAILY ZDE)