I po zabití bin Ládina se diskutuje o jeho vlivu na Al-Káidu

Usáma bin Ládin, kterého zabilo americké speciální komando v Pákistánu, byl do velké míry tajemnou postavou. Nejenže téměř nikdo nevěděl, kde přesně je, ale těžko se odhaduje i jeho reálný vliv na akce sítě Al-Káida, stejně jako na další radikální islamisty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Usáma bin Ládin. | Foto: AFP

Možná i to přiživuje konspirativní teorie, které se vyrojily hned po jeho smrti. Zatímco většinou jsou jejich zastánci především různí internetoví bloggeři, v České republice zpochybnil oficiální verzi úmrtí Usámy bin Ládina vysoce postavený úředník – vicekancléř prezidenta republiky Václava Klause Petr Hájek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zabití Usámy bin Ládina mluvili vicekancléř prezidenta Petr Hájel a poradce premiéra Roman Joch v Ozvěnách dne Radiožurnálu.mp3

„Neřekl jsem nic víc, ale také nic méně, než že v postavě Usámy je veřejnost předmětem absolutního zjednodušení, tedy mediální fikce, která s realitou nemá nic společného. Ano, jde o moderní pohádku pro dospělé o dobru a zlu, které věřit můžeme, chceme-li, nebo nemusíme, ale víc se o tom nedozvídáme,“ řekl Petr Hájek.

Ze zkreslování reality viní především média, která „velmi často vytvářejí velmi pokřivený obraz světa“.

„Myslím, že celý ‚příběh bin Ládin‘ nebo spíš pověst o něm je převážně mediální fikcí,“ vysvětlil vicekancléř.

Poradce premiéra a ředitel Občanského institutu Roman Joch soudí, že Usáma bin Ládin byl naprosto reálná postava, která žila, v posledních letech byl ale symbolem radikálních islamistických skupin.

„Tudíž jeho dopadení a zabití vyslalo velice správný signál. Signál, který v dlouhodobé perspektivě může vést k demoralizaci oněch džihádistů, islamistů, protože jim říká, že i ti vůdcové, kteří sami o sobě nechtějí umřít, kteří rádi posílají na smrt jiné, ale sami nechtějí umřít, když se chovávají jakkoliv dlouho a kdekoliv, nakonec spravedlnost přijde za nimi nebo oni budou postaveni před spravedlnost,“ uvedl Roman Joch.

Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme