Padla předběžná dohoda. Nemocnice v Brně vymění ivermektin za huvemec s delší exspirací a další léky

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně se předběžně dohodla s bulharským dodavatelem na výměně léku huvemec s ivermektinem, kterému v srpnu končí exspirace. Na skladě má 2500 balení. Část vymění za stejné léky s delší dobou exspirace, část za jiné léky. Novinářům to v úterý řekl ředitel nemocnice Vlastimil Vajdák. Svatá Anna používala ivermektin jako součást léčby pacientů s nemocí covid-19. Podala ho 150 lidem.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lék Ivermektin

Lék Ivermektin | Foto: Benoit Tessier | Zdroj: Reuters

Nemocnice podala ivermektin poprvé loni na konci roku asi 30 pacientům s koronavirem, přičemž zdravotní stav většiny se ve spojení s další léčbou zlepšil. Proto nemocnice v prvním čtvrtletí letošního roku koupila za 12,5 milionu korun z Bulharska 10 000 balení léku huvemec obsahujícího ivermektin.

Nemocnici zbyl Babišem nakoupený ivermektin za téměř čtyři miliony. Chce ho vrátit Bulharům

Číst článek

Ivermektin je přípravkem proti parazitům a používá se převážně u zvířat. Jeho použití u lidí s koronavirem kritizovali někteří odborníci včetně tehdejšího ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). Vajdák uvedl, že pokud by se situace opakovala a jeho lékaři by za ním přišli s tvrzením, že lék pacientům pomáhá, udělal by to znovu a koupil by ho.

Samotná nemocnice podala lék 150 pacientům, dále jej distribuovala dalším nemocnicím i lékárnám. „Zůstala nám čtvrtina zásoby. Máme předběžnou dohodu s dodavatelem, že to vezmou zpátky. Část vyměníme za šarži, která bude použitelná déle. A hledáme i způsob, jak to uplatnit za jiné léky, aby nevznikla nějaká škoda,“ řekl Vajdák.

Na to, že ivermektin s exspirací v srpnu nemocnici zbývá, upozornil na začátku června server iROZHLAS.cz. Už tehdy mluvčí nemocnice Dana Lipovská řekla, že budou jednat o výměně léku za jiný.

Studie na ivermektin

Vajdák zároveň uvedl, že nemocnice dělá na ivermektin studii, ale nyní ho nemá komu podávat, protože žádné pacienty s koronavirem nemá.

Loni se starala o pacienty s covidem v těžkém stavu, protože má přístroje ECMO pro mimotělní oběh, nemocnice ale nemá infekční oddělení, a proto se o současné pacienty s covidem stará Fakultní nemocnice Brno. Kromě toho svatá Anna používala u pacientů léky remdesivir, bamlanivimab nebo regeneron.

Svatoanenská nemocnice má i se svým výzkumným centrem asi 3200 zaměstnanců. Podle Vajdáka je očkovaných proti koronaviru 90 procent lékařů, 70 procent sester a 60 procent sanitářů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme