Jako náhrada za nefunkční stroje CASA se do Česka vrací jeden letoun L-159

Do Čáslavi dnes ze Španělska dorazí český bitevník L-159. Armáda čtyři stroje vyměnila za jeden z transportních letounů CASA. Výrobce ale neplní smlouvu, proto jako kompenzaci za nefunkční stroje jeden z bitevníků vrátí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výcvikový letoun L-159B | Foto: Aero Vodochody

Jedná se o dvoumístnou verzi letounu L-159, která je určená k výcviku pilotů. Armáda tak ušetří za přestavbu jiného jednomístného bitevníku.

„Tento letoun bude na základě nové dohody o narovnání mezi ministerstvem obrany, společností Omnipol a společností EADS vrácen zpět do České republiky. Jedná se tak o část kompenzace za nesplnění závazků, které plynuly ze smlouvy na nákup letounů CASA pro armádu České republiky,“ potvrdil mluvčí ministerstva Vladimír Lukovský.

Ministerstvo obrany dopravní letadla CASA nakoupilo proto, aby nahradilo dosluhující ruské stroje Antonov. U letounů se ovšem vyskytly problémy, například na navigačních a spojovacích systémech.

Potíže už jsou odstraněné, testováním ale opět neprošel systém pasivní ochrany. Stroje tak nemůžou létat na mise v Afghánistánu.

Snaha najít kupce

Česká armáda si teď pochvaluje, jak je pro ni návrat bitevníku L-159 výhodný. Přitom se už od 90. let marně snaží těchto letadel zbavit.

Nikdo jiný než české letectvo L-159 ve službě nemá. A i na domácí půdě je většina z 72 strojů zakonzervovaná v hangárech, což mezi kupci nebudí velkou důvěru.

Už dříve se výrobce i armáda pokoušeli letouny prodat třeba do Albánie, Izraele, Indonésie a mnoha dalších zemí. Naposledy se k bitevníkům postavil kriticky Irák, který dává přednost novým letadlům.

Vážný zájem sice projevila Venezuela, byla ale odmítnuta, pravděpodobně kvůli nátlaku Spojených států.

Petr Medek, Ondřej Bouda, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme