Nejsem žádný udavač, lidem chybí sebevědomí ozvat se proti autoritám, říká Jakub Čech

Aktivista a středoškolský student Jakub Čech letos získal jednu z Cen za odvahu od Nadačního fondu proti korupci. Oceněn byl za to, že dlouhodobě upozorňuje na problémy především na prostějovské radnici. „Lidem chybí sebevědomí ozvat se proti nějaké instituci nebo politikovi. Od Rakouska-Uherska v sobě máme úctu k autoritám. Mladí už se ale tolik nebojí,“ říká Čech, který se už dlouho setkává s tím, že mu lidé říkají, že je kverulant a udavač.

ROZHOVOR Praha (Aktualizováno: 20:15 12. 12. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aktivista a středoškolský student Jakub Čech

Aktivista a středoškolský student Jakub Čech | Foto: Luboš Vedral | Zdroj: Český rozhlas

„Přijde mi naprosto směšné, že si to někdo může myslet. Dotýká se mě to, vždy ale záleží na konkrétních okolnostech. Někdy nad tím mávnu rukou, ale velmi se mě dotklo, když to o mně do úředního podání napsal náměstek prostějovské primátorky.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Interview Plus s Jakubem Čechem

Právě primátorka Alena Rašková z ČSSD je přesvědčena, že ji Jakub Čech hrubě urazil a znevážil postavení úřední osoby, a podala proti němu trestní oznámení. Spor se týká výhodného pronájmu městských prostor pro Střední školu automobilní, které je Rašková spolumajitelkou.

„Padesát tisíc korun jako náhradu nemajetkové újmy jí platit nebudu, uplatňuje je v přestupkovém řízení, což nelze. Svědčí to o její nekompetentnosti,“ tvrdí Čech. Sedmnáctiletý student ví celkem o třech trestních oznámeních proti své osobě, všechny je ale považuje za absurdní.

Jdu po smyslu problému

„Nejde mi ani tak o to, že ti lidé dostanou pokutu, ale že se o těch věcech začne veřejně mluvit. Třeba u bývalého tajemníka magistrátu jsem upozornil na to, že měl vedlejšák v městské firmě za 156 tisíc ročně, aniž by bylo zdokumentované, že by tam něco dělal,“ tvrdí.

Tajemník následně dostal pokutu za to, že příjem neuvedl v majetkovém přiznání, a na funkci rezignoval. Čech dosáhl i dalších úspěchů při upozorňování na porušování zákonů a předpisů. Neobává se ale toho, že ho to strhne k tomu, že bude hledat nepravosti i tam, kde nejsou?

„Vždy jdu po smyslu toho problému. Přemýšlím, jestli nedošlo třeba jen k nějakému formálnímu pochybení, nebo jestli je to úplně špatně. A zajímá mě i globální hledisko. To, co dělám v komunále, lze aplikovat i obecně,“ vysvětluje Čech.

Jakub ČECH

Sedmnáctiletý středoškolský student a aktivista, který se v létě roku 2015 začal angažovat ve věcech prostějovského magistrátu, který mu nechtěl poskytnout kvůli nezletilosti právní analýzu advokáta Tomáše Kotryse a důvodovou zprávu k usnesení rady města. V červnu 2017 poté upozornil na chybějící zmínku v zápisu zastupitelstva o střetu zájmů prostějovské primátorky Aleny Raškové, kdy se jednalo o pronájmu městské budovy Střední škole automobilní, v které je spolumajitelkou. Za své jednání získal cenu Člověka v tísni Gratias Tibi a Cenu za odvahu od Nadačního fondu proti korupci. V současné době jsou proti němu podána tři trestní oznámení.

Kolika kauzami se dosud zabýval, nemá přesně spočítáno. Vždycky nad tím přemýšlím v kontextu a věci si dělím do kauz, ale nemám spočítané, kolika věcmi jsem se zabýval. Vším jsem se zabýval na jiné úrovni, vysvětluje.

Jsou věci, o které se zabývám tak, že napíšu na Facebook. Jsou věci, kterými se zabývám tím způsobem, že mám pocit, že došlo k porušení zákona, a obrátím se na instituci. A jsou věci, kterými se zabývám tím způsobem, že je jen sleduji a snažím si jako občan udělat přehled – to jsou věci, které v Prostějově sleduji, ale nijak se do nich nemontuji, protože ani nemám zákonné možnosti, co bych s nimi mohl dělat,“ říká Čech.

A jak odpověděl na otázku, zda souhlasí s ozačením 'aktivista', které se s jeho jménem tak často spojuje? „Je to pořád lepší, než kdybych byl pasivista. Aktivismus není nic špatného, ačkoli to slovo má u spousty lidí negativní konotace. Ale to je i tím, že to slovo je dost široké – občanský aktivismus může být ledacos. Může to být to, co dělám, může to být charita, ale v krajním případě to může být i to, co dělá pan (Martin – pozn. red.) Konvička,“ uzavírá.

Jan Bumba, Michael Erhart, pla Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme