„Před půl rokem jsem si několikrát stěžoval, že evropští lídři s Trumpovými lidmi nekomunikují. Pozoruhodné je, že jinak se chovali britští labouristé. Britové vědí, co mají dělat,“ komentuje Vondra.
Podle Pavlíkové (Zelení) je situace nepřehledná. Byl tu velký tlak na dokončení digitalizace do konce srpna, ale pak se oznámilo, že je v pořádku ji zastavit a vyvíjet systém další tři roky.
„Podle unijních statistik většina z nově příchozích uprchlíků nakonec azyl získá,“ uvádí v pořadu Interview Plus předseda Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek.
Západní politici by se měli dozvědět detaily takzvaného plánu vítězství. „Je to soubor čtyř pěti základních témat,“ říká vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný.
„Jestli je někdo skutečně vlastenec, musí se postavit ke své vlajce a spolupracovat s těmi, kteří ctí vládu práva a mezinárodní pravidla,“ zdůrazňuje senátor Pavel Fischer (nez.).
Důchody je podle Juchelky třeba vnímat v kontextu celé ekonomiky a mezd. Ty přitom nyní patří k nejnižším v Evropské unii, což znamená i nízké odvody do průběžného systému.
„Sledovala jsem jeho (Zelenského) tiskovou konferenci s Donaldem Trumpem a říkala si, jakému ponížení se pro dobro své země vystavuje. Ale chápala jsem to,“ komentuje americká historička Marci Shore.
Rakouští Svobodní (FPÖ) očekávají, že v parlamentních volbách zopakují úspěch. „Svobodní jsou dlouhodobě silní na sociálních sítích,“ vypočítává reportér Respektu Tomáš Lindner v Interview Plus.
„Krokem pana premiéra jsem byla nesmírně šokována,“ komentuje senátorka Adéla Šípová (za Piráty) odvolání Ivana Bartoše pro Interview Plus. Podle ní premiér porušil koaliční smlouvu.
V Jihomoravském kraji zvítězila koalice Spolu vedená hejtmanem Janem Grolichem (KDU-ČSL). „Opoziční strany si z toho udělaly předkolo sněmovních voleb,“ říká v Interview Plus.
Hizballáh patří k nejlépe vyzbrojeným nestátním organizacím na světě, podle odhadů disponuje 150 až 200 tisíci raketami. Den po útocích ze 7. října se zapojil do války proti Izraeli.
V neděli proběhnou volby ve spolkové zemi Braniborsko. Zde narůstá podpora AfD, podobně jako v Durynsku a Sasku. Od roku 1990 zde vládnou sociální demokraté, není ale jisté, zda budou vládnout dál.
„Válka se mění každé tři měsíce. Každé tři měsíce se na frontě objeví nějaká inovace,“ dodává bývalý ukrajinský ministr obrany Reznikov s tím, že ani Rusové nejsou hloupí a učí se z vlastních chyb.
Krajské volby bývají často testem popularity vládních stran a možností pro opozici ukázat svou sílu. Podle politologa Petra Jüptnera v nich přitom často nejde o regionální, ale o národní témata.
„Pořadů otevírajících témata, která štvou mocné politiky a byznysmeny, Česká televize moc nemá. Pokud jeden ruší, vyvolává to znepokojivé otázky,“ říká novinář Respektu Ondřej Kundra v Interview Plus.
„Z pohledu toho, kolik stejný nákupní košík stál před rokem, je dnes o 4,8 procenta levnější,“ tvrdí Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza v Interview Plus.
„Patřím ke krymským Tatarům a nechci být čtvrtou generací krymských Tatarů, kteří byli nuceni opustit rodnou zemi. Věřím, že bude zase ukrajinský,“ říká pro Český rozhlas Plus ukrajinská novinářka.
„Myslím, že už nemají pocit, že jsou chráněni. Rusko dává Ukrajincům najevo, že nikde nemůžou být v bezpečí,“ popisuje v Interview Plus zpravodajka České televize Darja Stomatová.
„Obávám se, že většina maďarské veřejnosti vnímá Orbánovu rétoriku ohledně míru na Ukrajině pozitivně,“ maďarský bývalý diplomat György Varga v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.
Strany krajní pravice v Evropě nyní zažívají nárůst voličské podpory. Ve všech zemích je spojuje několik základních rysů – nacionalismus, včetně odporu k migraci, konzervatismus v kulturních tématech.
Alternativa pro Německo (AfD) před eurovolbami řeší další problém. Asistent Maximiliana Kraha, který vede kandidátku, byl obviněn ze špionáže pro Čínu.
V Česku je nejvíce případů černého kašle od roku 1959, lékaři letos evidují přes 6400 nakažených. Podle perinatologa Jiřího Vojtěcha může mít nemoc velmi závažný průběh zejména u novorozenců.
„Pellegrini si zvolil pozitivní narativ, že on bude prezident, který přinese mír a nebude posílat slovenské syny na bojiště,“ vysvětluje novinářka slovenské televize Markíza Gabriela Kajtárová.
Balaš zdůrazňuje, že uznání státu má deklaratorní, nikoli konstitutivní charakter. Zásadní je přitom normalizace vztahů se sousedy, zejména s Izraelem, který Palestinu neuznává.
„Čekala bych, že se na akademické půdě bude diskutovat otevřeněji. Absolventi míří na vrcholné pozice a škola by je měla připravit i na debaty o takto bolestivých tématech,“ poznamenává Chaloupková.
„Mezinárodní tlak je Putinovi už úplně ukradený. Počítal s tím, že lidi začne zatýkat až po pohřbu (Navalného), to je jeho dlouhodobá taktika,“ říká předseda organizace Memorial Česká republika.