Jih a západ Čech znovu ohrožuje velká voda

Zatímco na východě našeho území měli ve čtvrtek ráno silničáři plné ruce práce se zvládáním sněhové kalamity, v jižních a západních Čechách jsou v nejvyšší pohotovosti vodohospodáři - kvůli oteplení a vytrvalému dešti tam totiž znovu prudce stoupají hladiny řek. Stavu ohrožení už večer dosáhla Vydra na Modravě a Radbuza ve Staňkově a Bělé na Domažlicku. Na čtvrteční večer a páteční dopoledne navíc meteorologové předpovídají vichřici o síle až 110 kilometrů za hodinu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rozvodněná řeka

rozvodněná řeka | Foto: Petr Eret

Hladiny řek v Jihočeském kraji začaly večer znovu prudce stoupat. Vydra na Modravě už dosáhla 3. stupně povodňové aktivity a Otava v Sušici je na druhém stupni. Podle hydrologů by ještě do půlnoci mělo na Šumavě napršet zhruba 20 milimetrů srážek. K ránu by se však déšť měl začít měnit ve sníh.

Hladiny horních toků řek pramenících na Šumavě by tak měly ještě stoupat - na horním toku Vltavy očekávají hydrologové vyhlášení druhých nebo třetích povodňových stupňů a Otava v Sušiči ještě v noci s největší pravděpodobností dosáhne stavu ohrožení.

Vytrvalé deště zvyšují také hladiny všech západočeských řek. Stupně ohrožení jsou vyhlášeny na Radbuze ve Staňkově a Bělé na Domažlicku. Meteorologové předpovídají, že v dalších hodinách budou jejich hladiny dál stoupat.

Radbuza už svou sílu ukázala, když v Bělé zatopila desítky sklepů a garáží. Voda, kterou nestačila pobrat kanalizace, nebo která přetéká z rybníčků, zaměstnala hasiče také v Heřmanově Huti, Dolních Sekyřanech, v Liticích a Radobičicích.

Hydrometeorologové předpokládají, že na Šumavě a v Českém lese spadne místy až 50 milimetrů srážek. Kde hrozí nejvyšší vzestupy hladin, na to se Český rozhlas zeptal Jana Sulana z plzeňského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu. "Mělo by to zasáhnut prakticky všechny toky pramenící ve vyšších polohách, to znamená Úhlavu, Radbuzu, Mži a také Střelu. Toky pramenící na Brdech tentokrát pravděpodobně nebudou významněji ovlivněny."

Pohotovost už během dne vyhlásili vodohospodáři na odtoku z Nechranické přehrady na Chomutovsku a na Libockém potoce na odtoku z vodního díla Horka na Sokolovsku. Na dalších pěti místech regionu překročily hladiny úroveň prvního stupně bdělosti.

Na Labi v Ústí platí druhý povodňový stupeň. O víkendu ale může podle předpovědi vodohospodářů hladina dosáhnout až sedmi metrů, což by znamenalo stav ohrožení. Povodňová komise proto zřídila informační linku pro lidi, kteří bydlí či pracují v zátopových oblastech.

Ještě před oblevou pokrylo silnice na řadě míst republiky náledí. V noci se nejprve objevilo v některých okresech západních, středních, severních a jižních Čech, během rána začalo trápit i řidiče a silničáře ve východních Čechách.

Na Bruntálsku museli silničáři vyhlásit kalamitní stav. Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu to potvrdil Vlastimil Samson ze Správy silnic Moravskoslezského kraje. Podle jeho slov byla nejhorší situace na Jindřichovsku a Rýmařovsku. Utvořily se sněhové jazyky a závěje. Byla nasazena veškerá technika a dvě silnice třetí třídy musely být uzavřeny.

Odpoledne se jim podařilo situaci zvládnout a v 15 hodin kalamitu odvolali. Ráno tento mimořádný stav vyhlásili bruntálští silničáři kvůli nočnímu sněžení a silnému větru. Nyní jsou všechny komunikace už protaženy a zprůjezdněna je i silnice z Třemešné do Liptáně. Vozovky jsou ošetřené chemickým i inertním materiálem.

"Vítr se ztišil, už není tak silný, ale je pořád ještě možnost tvoření sněhových jazyků, takže odpolední směny opět provádějí údržbu jak posypem, tak pluhováním," řekl odpoledne Radiožurnálu dispečer bruntálské Správy silnic Vlastimil Samson.

Po několika hodinách zvládli silničáři ledovou kalamitu i na Orlickoústecku. Silnice v okolí Žamberka, Jablonného nad Orlicí, Králík a Mladkova jsou se zvýšenou opatrností průjezdné.

Jednu z největších kalamit dnes zažila brněnská hromadná doprava. Námraza na trolejovém vedení ochromila tramvajovou a trolejbusovou dopravu na některých linkách až do odpoledních hodin.

Podrobnější informace o aktuální dopravní situaci najdete na adrese www.zelenavlna.cz .

Česko může zasáhnout vichřice - takové varování adresují meteorologé především horským oblastem. Na hřebenech hor může vítr dosáhnout v nárazech rychlosti až 110 kilometrů za hodinu. Vichřici očekávají dnes večer, v noci a v pátek dopoledne, těsně před víkendem začne vítr polevovat.

Milan Kopp, Petr Doležel, Jana Zemanová, Marika Táborská, Martin Rachman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme