Julínek se dohodl s řediteli na změnách v přesčasech lékařů

Změny v pracovní době lékařů je nutné řešit, za současné praxe totiž dochází k porušování zákona. Shodl se na tom ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) se zástupci nemocnic a záchranných služeb. Podle plánů ministerstva by se měla pracovní doba ve zdravotnictví prodloužit o 8 hodin. Změnu chce resort prosadit do novely zákoníku práce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Julínek | Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Všichni budu pracovat tak jako dřív, ale bude to legální, ujišťoval ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Současný zákoník práce totiž umožňuje lékařům, aby měli zhruba 400 hodin přesčasů ročně, často ale někteří z nich odpracují navíc i dvakrát tolik.

Na hodiny nad limit jim nemocnice dávají zvláštní smlouvy, což je na hraně zákona. Právě to chce ministerstvo změnou řešit, vysvětlil ministr Tomáš Julínek. "Tak by se mohla velká část zdravotnických zařízení dostat do legálního prostoru, a mohli by tím pádem neobcházet nebo neporušovat zákon."

O navýšení pracovní doby o osm hodin se navíc rozhodne každý sám dobrovolně. Nemocnice i záchranné služby změnu vítají, i když zrovna záchrankám pomůže jen zčásti. Proti plánu ministerstva jsou hlavně zdravotnické odbory, které chystají i protestní akce.

"Trvám na tom, že zvýšit asymetricky základní pracovní dobu určité skupině obyvatelstva, neřku-li té nejvytíženější, je naprostý nesmysl," řekl předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel.

Tomáš Julínek bude chtít změny v přesčasech ve zdravotnictví prosadit v Senátu. Tam totiž ze Sněmovny putuje novela zákoníku práce.

Marika Táborská, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme