Klaus usedne v přípravném výboru Národní rady pro vzdělávání, upřesnil Chládek

Bývalý český prezident Václav Klaus má usednout v přípravném výboru, který má jednat o budoucí podobě Národní rady pro vzdělávání, která má být poradním orgánem ministra školství. Českému rozhlasu to potvrdil ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Dnešnímu Deníku přitom původně řekl, že Klaus má být přímo předsedou nové rady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marcel Chládek

Marcel Chládek | Foto: Filip Jandourek

„Budeme připravovat Národní radu pro vzdělávání a chtěl bych, aby v přípravném výboru byly různé názorové proudy. Aby tam byl zapojen i člověk typu Václava Klause, který bude oponovat naše návrhy a konstruktivním způsobem nám je bude posouvat,“ řekl Českému rozhlasu ministr školství Marcel Chládek (ČSSD).

„Je to vysokoškolský profesor a problematikou se dlouhodobě zabývá,“ doplnil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ustavení Národní rady pro vzdělávání a roli exprezidenta Václava Klause při její přípravě mluvil ministr školství Marcel Chládek (ČSSD)

Přes den se objevila v médiích informace, že právě Václav Klaus starší Národní radu pro vzdělávání povede. Ministr to řekl v rozhovoru pro dnešní Deník.

Tato informace ale vyvolala vlnu kritiky. Chládek následně oznámil, že bývalý prezident má být členem přípravného výboru, který by měl jednat o budoucí roli a podobě rady.

„Nemá se podílet na výběru lidí do Národní rady pro vzdělávání. K jejímu jmenování ještě nedošlo a ani nemohlo dojít z toho důvodu, že rada by měla být ukotvena v zákoně. Nejprve musíme připravit všechny podklady a pak budeme navrhovat možné způsoby jmenování,“ uved ministr.

„To, že by Václav Klaus byl předsedou Národní rady pro vzdělávání, nepředpokládám. Ten orgán by měl být apolitický. Tedy složen z lidí, kteří nejsou spjati s politikou, ať už v současné době nebo v minulosti,“ přiblížil.

V přípravném výboru Národní rady pro vzdělávání má být podle ministra celá řada lidí například z oblasti průmyslu. „Kteří nám budou předávat zkušenosti z firem a od zaměstnavatelů. Musíme oslovit také lidi z oblasti základního školství, mateřského školství a další odborníky. Chtěl bych oslovit i politické kluby napříč sněmovnou, aby dodali své zástupce.“

Po vzoru Finska

Přípravný výbor by měl podle Chládka vytvořit konkrétní návrh, jak by měla Národní rada pro vzdělávání vypadat do půl roku.

„Je to po vzoru Finska, kde je takovýto orgán přímo ze zákona. Dohlíží na to, aby se strategie vzdělávání neměnila s každou vládou a každým ministrem, ale aby byla kontinuálně dlouhodobě udržena,“ vysvětlil ministr důvod ustavení Národní rady pro vzdělávání.

„Když jezdím do terénu, tak nejvíce si učitelé i pracovníci v oblasti školství stěžují na časté změny, které ve strategii školství jsou,“ dodává.

Veronika Sedláčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme