Koalice se podle očekávání zatím nedohodla na rozdělení ministerských postů

Jednání o rozdělení vládních křesel, ke kterému se dnes večer poprvé sešli lídři ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL, zatím shodu nepřineslo. Největší střety se dají čekat mezi sociálními a křesťanskými demokraty, kteří nesouhlasí s předloženým návrhem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka po jednání s představiteli hnutí ANO a KDU-ČSL o podobě budoucí vlády | Zdroj: ČTK

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka předpokládá, že dohoda bude na stole koncem týdne, pak by se podle něj měly strany bavit o konkrétních kandidátech na ministerské posty.

Sobotka by jako kandidát na premiéra chtěl do konce roku donést prezidentovi návrh na jmenování vlády. „Čili dnes, předpokládám, budeme jednat o tom, jak rozložit odpovědnost ve vládě, ale nemyslím si, že dnes dospějeme k nějakému závěru,“ uvedl předseda ČSSD před jednáním.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tématu sestavování vlády se věnovaly Ozvěny dne Radiožurnálu s komentátorem Petrem Nováčkem

Kabinet by podle Sobotky mohl mít 17 členů a mělo by v něm být co nejméně ministrů bez portfeje, posty dvou vicepremiérů by pak měli obsadit lidovci a hnutí ANO.

„Určitě budeme diskutovat počet členů vlády já se domnívám, že by mohlo být 17. Ale uvidíme, jestli kolegové nebudou jiného názoru,“ dodal.

Zástupci ČSSD, ANO a KDU-ČSL se snaží vyjednávání o rozdělení ministerstev utajit, chtějí prý jednat v klidu. Už dopředu také avizovali, že nebudou jejich průběh nijak komentovat a veřejnost seznámí až s konečnou dohodou.

Lidovci chtějí víc, než Sobotka nabízí

Podle prvního návrhu by sociální demokracie měla mít osm ministerstev, ANO sedm a KDU-ČSL dvě. Lidovci s tím ale nesouhlasí a chtějí tři ministerská křesla. Jedním z nich by mělo být zemědělství.

„Je to otázka toho, že vláda je kolektivní orgán, který rozhoduje hlasováním, a je potřeba mít tam nějakou roli, která bude relevantní. A samozřejmě je to i otázka, která ministerstva to budou, protože nemůžeme zpochybnit, že předseda vlády nebo ministr financí není stejně významné ministerstvo, jako je ministerstvo kultury,“ podotkl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Odbory se obávají, zda budoucí vláda bude mít z čeho zaplatit své sliby

Číst článek

Bohuslav Sobotka po večerním jednání potvrdil, že na stole jsou dvě možnosti rozdělení křesel, odmítl je ale upřesnit. Pouze připustil, že zájmy stran se kříží v resortech zemědělství, dopravy a zdravotnictví.

„Všechny strany projevily určitou míru pružnosti a určitou míru vstřícnosti. Otázka je, jestli to bude stačit. Já předpokládám, že o tom se přesvědčíme v příštích dnech,“ dodal předseda ČSSD.

Zleva předseda hnutí ANO Andrej Babiš, předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Koaliční strany se už minulý týden dohodly na programové části koaliční smlouvy, kterou o víkendu posvětilo širší vedení sociální demokracie i lidovců. Dnes s návrhem souhlasili i poslanci ANO.

Podle šéfa jejich klubu Jaroslava Faltýnka by ale ministerstvo zemědělství mělo připadnout spíš ČSSD. „Protože mají kvalitní odborníky, kteří v Bruselu dlouhodobě působili,“ zdůvodnil Faltýnek.

Jednání šéfů stran by měla pokračovat ve středu. Ve čtvrtek jde šéf ČSSD Sobotka znovu za prezidentem Milošem Zemanem. Je možné, že už mu přinese konkrétní návrh rozdělení resortů mezi jednotlivé strany.

Lucie Husárová 1, Martin Hromádka, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme