Kojenecké ústavy čeká transformace na centra služeb pro ohrožené rodiny

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce posílit v Česku pěstounskou péči, která má nahradit kojenecké ústavy. Případné rušení kojeneckých ústavů se ale nebude dít ze dne na den. Ministerstvo chce změnit systém, podle kterého jsou děti do 3 let umisťovány do kojeneckých ústavů, a transformovat ústavy na centra pomoci ohroženým rodinám.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Holčička, kterou našli minulý týden v jihlavském babyboxu, je stále v kojeneckém ústavu v krajském městě.

Holčička, kterou našli minulý týden v jihlavském babyboxu, je stále v kojeneckém ústavu v krajském městě. | Foto: Lucie Maxová

Poslankyně Helena Langšádlová z TOP 09 a členka meziresortní komise, která má transformaci kojeneckých ústavů na starosti, ujišťuje, že rušení ústavů bude postupné:

„Každý tento kojenecký ústav bude transformován a žádný nemůže být zrušen, dokud nebudou pro děti, které jsou v tuto chvíli v kojeneckých ústavech, nalezeny náhradní rodiny. Pro ty děti, které musí z důvodu zdravotní indikace pobývat ve zdravotnickém zařízení, musí být tato péče nadále zajištěna.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Dětského centra Opava Petr Fabián požaduje podporu již existujících aktivit

Podle odborníků dnes zůstávají v kojeneckých ústavech právě zejména děti s vážnými zdravotními problémy, které vyžadují lékařskou péči. Ředitelka Dětského centra Veská u Pardubic Drahomíra Peřinová se obává, že se změnou ministerstva dojde i k personálním změnám.

„U nás nejvíce pracují dětské zdravotní sestry, které mají odborné znalosti, ale mají ještě velký přehled o vývojových zvláštnostech dítěte. Takže ta péče se od toho odvíjí. Na rozdíl od zařízení sociální péče, tam pracují pracovníci v sociálních službách, kteří nemají tuto odbornou kvalifikaci a zázemí,“ tvrdí.

Rodiče někdy systematickou pomoc odmítají

Kojenecké ústavy by se měly v budoucnu zaměřit na budování terénních a ambulantních služeb pro ohrožené rodiny s dětmi. Podle ministerstva práce a sociálních věcí je péče o ohrožené děti nedostatečná. Resort poukazuje na to, že nefunguje síť služeb, které by pomohly rodinám, které nezvládají z různých důvodů péči o potomka.

Ředitel Dětského centra Opava Petr Fabián ale tvrdí, že tyto služby v regionech už dávno existují: „Spíš si myslím, že vymýšlejí věci, které už byly dávno připraveny pod ministerstvem zdravotnictví jako zákon o zdravotnických službách, kde byla samostatná část o dětských centrech.“

„Potřebovali bychom daleko víc mít zelenou v tom, co už máme rozběhnuté – je to práce s matkami, terapeutická práce s rodinami, které potřebují rozšířit rodičovské dovednosti. Narážíme ale na to, že rodiče nechtějí a že to dítě jim spíš jakoby ‚překáží‘ doma,“ dodává.

Malých dětí, o které se z příbuzných nemá kdo postarat, jsou v České republice zhruba 2 tisíce. Stát za jejich vysoký počet opakovaně sklízí mezinárodní kritiku.

Lucie Maňourová, Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme