V kojeneckých ústavech podle hnutí ANO jsou děti, pro které nejsou pěstouni. „Máme volných 78 přechodných pěstounů a 120 dlouhodobých pěstounských rodin.,“ oponuje poslankyně Olga Richterová (Piráti).
Česko dlouhodobě sklízí kritiku za posílání malých dětí do ústavů. Od ledna to podle zákona už nebude možné. Poslanci opozičního ANO navrhli fungování zařízení pro děti do tří let prodloužit o rok.
Takzvané kojenecké ústavy by měly za rok a půl úplně skončit. Snižování počtu dětí v nich se podle zpráv ministerstva daří. Před pěti lety jich tam vyrůstalo 650, letos jich byly čtyři stovky.
Počet dětí v kojeneckých ústavech by se mohl dostat na nulu už v roce 2024. Do tří let navíc bude umisťování těch nejmladších dětí do ústavů zakázané úplně, nařizuje to loni schválená novela zákona.
V kojeneckých ústavech je aktuálně 228 dětí do tří let. Jejich počet ale dlouhodobě klesá. Například v roce 2018 se jich v zařízeních nacházel dvojnásobek.
Dánové za posledních 20 let adoptovali přes 180 dětí z Česka, Němci zhruba 120 podobně jako Švédové. Děti míří k adopci často také do Itálie, Španělska, Rakouska nebo na Island.
V Česku přibývá pěstounů. I přesto ale podle ministerstva práce a sociálních věcí končí v ústavech ročně desítky dětí. Pěstounem se nemůže stát každý a kvůli náročným podmínkám, které musí splnit, je jich v některých krajích stále málo. Jde třeba o Vysočinu nebo Pardubický kraj. Česko je navíc jednou z posledních zemí v Evropské unii, kde stát umisťuje do ústavů i kojence.
V kojeneckých ústavech přibývá volných postýlek a hraček, se kterými si nikdo nehraje. Kojenců a batolat v dětských centrech totiž zvolna ubývá, namísto do dětských domovů čím dál častěji odcházejí k adoptivním nebo náhradním rodičům. A to už ve věku, kdy nasávají mléko z láhve.
Dětské centrum Veská u Pardubic pořádá dny otevřených dveří. Všichni zájemci, kteří se chtějí dozvědět, jak se v centru žije opuštěným dětem, ho můžou navštívit dnes a zítra od 8 do 17 hodin.
Méně dětí v ústavech a více u pěstounů by měla přinést novela zákona o sociálně právní ochraně dětí, kterou dnes projednají poslanci. Návrh profesionalizuje pěstounskou péči a zvyšuje odměny pro pěstouny i příspěvky na děti v náhradních rodinách. Na ty by měli mít za určitých podmínek nárok i prarodiče, kteří se o děti starají.
Od roku 2014 by měly osiřet kojenecké ústavy a dětská centra poskytující péči o děti do pěti let. Chtějí to autoři novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí. O kojence by se starali profesionální pěstouni.
Nejmenší děti by neměly trávit svůj život v ústavních zařízeních. Podle národní strategie ochrany dětí, kterou schválila vláda, by děti do tří let měly přestat žít v kolektivních zařízeních už od roku 2014.
Česká republika je dlouhodobě kritizována, protože v kojeneckých ústavech končí příliš mnoho dětí. Vláda teď plánuje jejich rušení. Úplně by ústavy měly zmizet do dvou let a opuštěné děti mají najít domov v náhradních rodinách. Někteří odborníci ale upozorňují, že změna systému by měla být pozvolná, aby se podařilo pěstounské zázemí pořádně připravit.
Ministerstvo práce a sociálních věcí chce posílit pěstounskou péči v Česku, která má nahradit kojenecké ústavy. Ty by postupně měly zanikat. Odborníci argumentují, že v kojeneckých ústavech dnes zůstávají zejména děti s vážnými zdravotními problémy, které vyžadují lékařskou péči.
Ministerstvo práce a sociálních věcí chce posílit v Česku pěstounskou péči, která má nahradit kojenecké ústavy. Případné rušení kojeneckých ústavů se ale nebude dít ze dne na den. Ministerstvo chce změnit systém, podle kterého jsou děti do 3 let umisťovány do kojeneckých ústavů, a transformovat ústavy na centra pomoci ohroženým rodinám.
Česká vláda se chce v péči o odložené děti vydat stejnou cestou jako vyspělé evropské země, které už roky podporují hlavně pěstounskou a adoptivní péči. Kojenecké ústavy, kam děti doposud míří v prvních měsících života, by měly být do dvou let zrušeny a místo nich by se muselo najít 500 náhradních rodin.
Kojenecké ústavy v Česku přestanou existovat. Do konce roku 2013 je ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje zrušit. K zákazu kojeneckých ústavů vyzvala Česko mezinárodní organizace UNICEF.
Přesně v pravé poledne začala v Kolíně netradiční sportovní akce – charitativní Vánoční basketbalový maratón. Na palubovce sportovní haly kolínských Spojů se postupně představí všechna družstva kolínského basketbalového klubu včetně hráčů A-týmu. A na všechno dohlíží také generální manažer BK Kolín Miroslav Sodoma.
V pražském klubu Rock Café se dnes večer koná 4. ročník netradiční benefiční akce s názvem Pohádkový pomeranč. Hlavním bodem programu bude dražba tetovaných pomerančů a jiných citrusů, jejíž výtěžek pomůže kojeneckému ústavu. Pravidelná předvánoční benefice nabídne návštěvníkům i další doprovodný program včetně koncertu nebo tomboly.
V České republice je ve srovnání s Evropou nejvíce malých dětí umístěno v ústavech. Z 10 tisíc dětí do tří let je jich v ústavní péči 60. Vyplývá to z průzkumu, kterého se zúčastnilo 32 evropských zemí. Čeští odborníci ale s těmito závěry úplně nesouhlasí.