Epidemie dál slábne. Česko má za úterý 213 nakažených, o dvě pětiny méně než před týdnem

Laboratoře v Česku během úterý odhalily 213 případů koronaviru. To je zhruba o dvě pětiny méně než před týdnem. Počet pacientů s covidem-19 po pondělním nárůstu zase klesl, a dostal se tak znovu na nejnižší úroveň od konce loňského srpna. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Praha (Aktualizováno: 12:57 16. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V úterý přibylo v Česku 213 případů covidu-19 (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vytrvale klesá také incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na každých 100 tisíc obyvatel. Ke středě činilo 11 případů, o den dříve 12. Tímto číslem se vláda řídí při určování protiepidemických opatření.

Praktičtí lékaři by měli očkovat vakcínou Pfizer. Podle šéfa sdružení se domluvili s ministerstvem

Číst článek

Ke středě kleslo oproti úterku téměř ve všech regionech Česka. Nejnižší je aktuálně v Královéhradeckém kraji se třemi případy covidu-19 za uplynulý týden v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Nejvyšší je s 21 případy v Libereckém kraji.

Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný, dnes opět mírně kleslo. Z úterní hodnoty 0,68 se snížilo na 0,67.

Oproti předchozímu týdnu výrazně kleslo kromě počtu případů covidu-19 i množství testovaných na koronavirus. Minulý týden v úterý bylo provedeno téměř 163 tisíc antigenních testů, kdežto toto úterý je asi 108 tisíc. Počet PCR testů mírně stoupl z přibližně 23 tisíc na 26 tisíc.

Navzdory nižšímu počtu testovaných ale klesly či stagnovaly podíly potvrzených případů covidu-19 na počtu provedených testů. U nejpočetnější kategorie prováděných testů - preventivních a plošných - v úterý podíl pozitivních ve srovnání s předchozím úterkem stagnoval na 0,05 procenta.

U tzv. epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl klesl z 0,74 na 0,5 procenta. Také u diagnostické indikace, kdy jsou již testováni třeba lidé vykazující příznaky, se podíl snížil, a to z 1,4 procenta za předchozí úterý na 0,99 procenta.

Od loňského 1. března, kdy byly v Česku potvrzeny první případy nákazy koronavirem, ministerstvo zaznamenalo zhruba 1,67 milionu případů covidu-19. Za celou dobu epidemie zemřelo 30 254 lidí s covidem-19.

Denní nárůsty počtu nakažených postupně klesají již od začátku letošního března, kdy se dostaly téměř na 17 tisíc. Také denní počty úmrtí se snižují. V březnu se pohybovaly až kolem dvou stovek, zatímco v posledních asi dvou týdnech jsou v řádu jednotek.

Další změny v pravidlech pro tábory. Ministerstvo opět mění podmínky pro testování, stěžují si skauti

Číst článek

Za pondělí dokonce ministerstvo uvádí, že nezemřel žádný člověk s covidem-19, což by bylo poprvé od začátku loňského září. Statistiky úmrtí ale ministerstvo pravidelně zpětně navyšuje.

Vytrvale klesá v poslední době i počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco na začátku června bylo pacientů ještě téměř 500, v úterý už jen 136. Ve vážném stavu je 19 z nich.

Nejvíce hospitalizovaných za celou dobu epidemie bylo podle dat ministerstva v polovině letošního března, kdy jejich počet přesahoval 9000.

Očkováno proti covidu-19 bylo v úterý 109 640 lidí, což je zhruba o 5000 méně než před týdnem. Minulý týden se ve všech všedních dnech počty očkovaných pohybovaly přibližně od 115 tisíc do 117 tisíc. Dávek vakcín bylo od loňského začátku očkování podáno v Česku celkem 6,78 milionu. Plně naočkováno je 2,24 milionu lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme