Každý druhý zašel po návratu z Itálie do Česka ještě na nákup, ukazují data o placení kartou
Na 46 procent lidí vracejících se z Itálie aspoň jednou nedodrželo podmínky dvoutýdenní karantény. Vyplývá to z dat o platbách bankovními kartami shromážděná v minulém týdnu iniciativou českých technologických firem COVID19CZ, jak informoval server Seznam Zprávy. Vláda takovou karanténu nařídila 6. března lidem vracejícím se z dovolených v Itálii, aby zabránila rozšiřování koronavirové infekce.
Vláda před dvěma týdny rozhodla, že lidé přijíždějící z Itálie se mají v pondělí nahlásit po telefonu svému praktickému lékaři, který rozhodl o karanténě.
Po internetu koluje nahrávka o zákazu vycházení v Česku, autorce poplašné zprávy hrozí až 8 let vězení
Číst článek
„Můžeme se podívat na počet lidí, kteří platili kartou jeden týden v Itálii a ten následující už v Česku. Z platebních transakcí je vidět, že takoví lidé si v Česku často někam vyšli a něco si koupili,“ cituje server Seznam Zprávy Petra Bednaříka ze společnosti DataSentics.
Z dat o nákupech v zahraničí analytici zjistili, že v nejrizikovějších zemích, jako jsou Čína, Írán a Itálie, už se Češi nepohybují. V Německu, Rakousku nebo ve Španělsku jejich aktivita sice klesá, nicméně tam Češi stále jsou.
„Musíme proto počítat s tím, že v těchto zemích je spousta Čechů a je dost pravděpodobné, že se alespoň část z nich bude ještě vracet,“ uvedl Bednařík.
Nakupování potravin a léků
Iniciativa COVID19CZ také pracuje s anonymizovanými daty finančních institucí, ta se šestidenním zpožděním ukazují, jak se projevila jednotlivá vládní opatření na chování lidí. Ze statistik je patrné, že rozhodnutí vlády v minulém týdnu podpořila nakupování Čechů v potravinách a lékárnách.
Potraviny šlo před týdnem v sobotu nakoupit o 14 procent lidí víc a léky dokonce o 54 procent víc zákazníků, než bylo běžné průměrně za poslední tři soboty. Nákupy přes internet vedly ke zvýšenému ruchu na poštách. Zákazníci se tak sice sdružovali o něco méně v obchodech, ale často se jen přesunuli na místní pobočku pošty.
Prokazatelně klesly podle dat COVID19CZ transakce v dopravě. Snížily se i nákupy na letištích a nádražích. Minulý týden tam ale stále nakupovalo 6000 lidí denně, průměr od 17. února byl přitom 7500 transakcí, uvádí server.
Trasování nakažených
Server Seznam Zprávy také uvedl, že data o platebním styku by mohla být využita k mapování pohybu, tak jak už se děje na základě sledování telefonů.
Česko hlásí 995 nakažených, během soboty jich přibylo 106. Počet vyléčených stoupl na šest
Číst článek
Vláda minulý týden rozhodovala, zda data o nákupech zařadí mezi ta, na jejichž základě mohou se souhlasem dotyčného vznikat takzvané vzpomínkové mapy. Ty mají usnadnit kontaktování lidí, kteří přišli s nemocným do styku. Nakonec kabinet rozhodl pouze o mapování s pomocí dat z telefonu.
Iniciativa COVID19CZ je nicméně dohledávat kontakty lidí nakažených koronavirem schopna a plánuje se do projektu zapojit. Podle serveru řeší hlavně zabezpečení dat a nastavení právního rámce.
Skupinu COVID19CZ tvoří týmy DataSentics a Keboola. Spolupracuje s předními českými finančními institucemi. Analýza aktivit českých platebních karet v zahraničí vznikla na základě dat společnosti Dateio.
Online reportáž
CHATAŘI, ZŮSTAŇTE DOMA. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) vyzval všechny chataře a chalupáře, aby odložili své cesty na venkovská sídla.
541 MRTVÝCH V LOMBARDII. Počet obětí koronaviru se v Lombardii za den zvýšil o 541 na celkových 5400, nakažených je v regionu už 37 300, o 2409 víc než ve čtvrtek. Informovala o tom agentura Reuters.
NIZOZEMSKO: 1172 NAKAŽENÝCH. V Nizozemsku se nákaza koronavirem potvrdila u dalších 1172 lidí, počet mrtvých v této souvislosti stoupl o 112, oznámil tamní ústav veřejného zdraví. Celkem se tak v zemi nakazilo již 8603 lidí, nemoci podlehlo 546 pacientů a 3 infikovaní se již uzdravili.
5 PACIENTŮ V HRADECKÉ NEMOCNICI. Na infekční klinice Fakultní nemocnice Hradec Králové bylo odpoledne dál v izolaci pět pacientů s COVID-19, tedy stejně jako ve čtvrtek odpoledne. Dva pacienti byli ve vážném stavu.
USA NAKOUPÍ PLICNÍ VENTILÁTORY. Trump oznámil nákup velkého množství plicních ventilátorů, počet upřesní později. Kritizoval General Motors, že nedodržel slib dodávky ventilátorů.
POKLES ITALSKÉ EKONOMIKY. Italská ekonomika v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 procenta, zadlužení země vzroste. Předpovídá to institut Prometeia.
NEW YORK: 7377 NAKAŽENÝCH, 134 MRTVÝCH. V pátek se potvrdila nákaza novým koronavirem u dalších 7377 obyvatel státu New York, oznámil to guvernér Andrew Cuomo. 134 pacientů nákaze během dne podlehlo. Celkem za stát New York eviduje 44 635 lidí a 519 nakažených kvůli nemoci zemřelo.
ANDREJ BABIŠ A EVROPSKÁ UNIE. „Není to kopnutí do Evropské unie, nejsou to nové peníze. Unie nám vyšla vstříc, že část těch peněz můžeme použít na jiné účely než původně, ale nevyšla nám vstříc v dalších věcech,“ okomentoval premiér Andrej Babiš (ANO) v České televizi peníze, které Evropská unie Česku poskytla.
PRODLOUŽENÍ NOUZOVÉHO STAVU. Vláda chce prodloužit nouzový stav v Česku o 30 dní, v České televizi to oznámil premiér Babiš. Nouzový stav je v Česku zatím vyhlášen od 12. března na 30 dní.
KARLOVARSKÝ KRAJ: 68 NAKAŽENÝCH. V Karlovarském kraji přibyly dva nové případy nákazy koronavirem. Celkem je už nakažených 68. Testováním zatím prošlo v Karlovarském kraji 594 osob.
OMEZENÝ POHYB VE FRANCII. Pohyb obyvatel bude ve Francii omezen nejméně do 15. dubna. Prodloužení režimu povinné izolace o další dva týdny ohlásil premiér Édouard Philippe.
DĚNÍ NA PRAŽSKÉ BURZE. Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků. Index PX klesl o 2,54 procenta na 781,23 bodu. Oslabila většina hlavních emisí.
OMEZENÍ VÝROBY BROSE. Výrobu od tohoto týdne kvůli pandemii nového typu koronaviru a dočasnému uzavírání automobilek výrazně omezil výrobce automobilových komponentů Brose CZ. Na dva až čtyři týdny je výroba odstavena z 90 procent a týden bude celková odstávka. Omezení se týká obou závodů v Kopřivnici na Novojičínsku a Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku, kde firma zaměstnává přibližně 3200 lidí.
KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: 51 NAKAŽENÝCH. V Královéhradeckém kraji počet potvrzených případů nákazy COVID-19 ve středu stoupl o pět na 51. Nové případy jsou z okresů Náchod a Trutnov, vyplynulo z odpoledního sdělení krajských hygieniků.
ANDREJ BABIŠ A EVROPSKÁ UNIE. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) neznamená finanční pomoc Evropské unie, jež má pomoci v boji s koronavirem a s ekonomickými následky epidemie, žádné peníze navíc. Na twitteru uvedl, že Česko na vyčleněných 1,2 miliardy eur (32,6 miliard Kč) mělo nárok už dříve. Europoslanci ale upozorňují, že se výrazně zjednodušila možnost využití peněz a lze je získat rychleji. I podle Evropské komise by Praha na část peněz nemusela dosáhnout. Více si přečtěte v článku .
POKLES GLOBÁLNÍ EKONOMIKY. Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude potřebovat pomoc, uvedl Mezinárodní měnový fond.
NEJVYŠŠÍ POČET OBĚTÍ V ITÁLII. Počet obětí koronaviru v Itálii za den vzrostl o rekordních 919 na 9134. V zemi se už nakazilo téměř 86 500 lidí, což je nejvíce ve světě po USA.
2279 NAKAŽENÝCH V ČESKU. V pátek se v Česku potvrdila nákaza nemocí COVID-19 u 217 lidí. Celkem se koronavirem nakazilo již 2279 pacientů, 9 jich zemřelo a 10 se vyléčilo. Vyplývá to z informací, které zveřejnil web ministerstva zdravotnictví.
ÚSTECKÝ KRAJ: 84 NAKAŽENÝCH. Ústeckém kraji vzrostl k páteční 18. hodině počet prokázané nákazy novým typem koronaviru na 84. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví. Je to o 14 více, než bylo v pátek ráno.
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, tuto online reportáž jsme již ukončili. Nové informace naleznete v našem aktualizovaném článku . Děkujeme za vaši přízeň.