Lázním začíná nová sezóna, bojují o samoplátce i o přežití

České lázně čeká náročná sezóna. Dnes zahajují sezonu třeba Lázně Bohdaneč na Pardubicku nebo Karlovy Vary, už brzy se připojí například Luhačovice nebo Třeboň. Od loňského října, kdy začalo platit omezení lázeňské péče hrazené zdravotními pojišťovnami, hlásí řada zařízení až poloviční úbytek pacientů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lázně Bohdaneč

Lázně Bohdaneč | Foto: Lukáš Peška

Petr z Křivoklátska jezdí každý rok na čtyři neděle do lázní Jáchymov, které léčí hlavně pohybové ústrojí. Myslí si, že díky těmto pobytům, z nichž jeden stojí asi 30 tisíc korun, neskončil na vozíku.

„Díky tomu lezu po skalách, jezdím do hor. Radon je jedinečný. Měsíc v lázních je rok života navíc. Bez lázní bych nemohl pracovat. Byla by škoda, kdyby to přestalo fungovat tak, jak to funguje doteď,“ říká Petr.

Až poloviční úbytek pacientů v řadě lázeňských zařízení po celé republice potvrzuje prezident Svazu léčebných lázní Eduard Bláha:

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Lenky Jansové o dopadech omezení lázeňské péče hrazené zdravotními pojišťovnami

„Poklesy od října 2012 do konce dubna tak opravdu vypadají. V některých lázních poklesy počtu doručených návrhů nebo pojištěnců, kteří jsou vysláni do lázní, klesly řádově o 50 procent.“

Šéf resortu Leoš Heger z TOP 09 chce omezením lázeňské péče ušetřit. Už dřív ujistil, že řadě pacientů, třeba po těžkých úrazech, lázně bude dál pojišťovna hradit:

„Jestliže dříve byly hrazeny lázně po operaci žlučníku, tak dnes, když ty operace jsou prováděny převážně laparoskopicky s tím cílem, aby pacient odešel za týden do práce, tam ta léčba už tolik smysl nemá,“ vysvětluje ministr.

Podle prezidenta Svazu léčebných lázní Eduarda Bláhy se lázně dlouhodobě snaží nalákat pacienty, kteří si léčbu hradí sami, není to tedy novinka, která by reagovala na změnu zákona.

"Lázně pro samoplátce tvořily nejrůznější produkty. Zlevnění většinou spočívalo v tom, že pobyt byl kratší a díky tomu i dostupný," říká.

"Proto se dá říct, že vítáme i to, že v novém indikačním seznamu je možnost příspěvkovou léčbu absolvovat ve čtrnáctidenním cyklu místo třítýdenního, čímž je péče také dostupnější," dodává Bláha.

Lenka Jansová, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme