Lékaři budou protestovat před Ministerstvem zdravotnictví

Symbolicky pět minut po dvanácté se sejdou praktičtí lékaři příští týden ve čtvrtek před budovou Ministerstva zdravotnictví. Chtějí upozornit veřejnost na problémy, které jim svým rozhodováním způsobuje šéfka resortu Milada Emmerová. 6. října zavřou ordinace a vyvěsí plakáty s vysvětlením důvodu protestu a s kontakty na lékaře, který pacienty s akutními potížemi místo nich ošetří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

v ordinaci | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Lékaři neviní ze svých problémů zdravotní pojišťovny. Podle nich zadlužování způsobuje ministryně Emmerová tím, že nutí pojišťovny vyhláškami platit za péči zdravotnickým zařízením víc, než vyberou na pojistném. Systém je prý špatně nastaven.

Místopředseda Sdružení soukromých lékařů Jan Jelínek Radiožurnálu řekl, že lékaři chtějí, aby premiér zvážil odvolání ministryně zdravotnictví, protože nezvládá svoji funkci.

"Paní ministryně v poslední době vydala řadu vyhlášek, které například ministr Sobotka doporučoval nepřijmout, protože věděl, že povedou k zadlužení systému. A paní ministryně je přesto vydala. Tedy je potřeba na ni nějak dohlédnout, aby dál neškodila českému zdravotnictví, pokud třeba z politických důvodů nemůže být odvolána," říká Jelínek.

Premiér Jiří Paroubek dnes lékařům vzkázal, že je připraven s nimi mluvit o problémech, o odvolání ministryně zdravotnictví Milady Emmerové se ale bavit nehodlá.

Za nespokojené lékaře se postavil stínový ministr zdravotnictví z ODS Tomáš Julínek, který vyzval k podpoře protestní akce také hejtmany. Jak sdělil Radiožurnálu, protest lékařů by neměli vnímat jako nepřátelský krok.

"Chtěl jsem, aby si hejtmani uvědomili, že v jejich krajích je ta nejzákladnější, primární péče, to znamená péče praktických lékařů, že to nejsou jenom nemocnice, a že eventuální zavření ordinací na jeden den není nic nepřátelského vůči nim, ale že opravdu oprávněně protestují proti postupu Ministerstva zdravotnictví."

Naděžda Hávová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme