Policie navrhla obžalovat soudkyni, která nechala muže osm dní nezákonně ve vazbě

Kriminalisté ukončili vyšetřování případu liberecké soudkyně Lenky Zhoufové a poslali ho státnímu zástupci s návrhem na obžalobu. Zhoufová propásla termín rozhodnutí o vazbě pro drogového dealera, posléze ho antedatovala, a muž kvůli tomu strávil osm dní nezákonně za mřížemi. Soudkyně za to byla již kárně potrestána, nyní jí hrozí několikaletý pobyt ve vězení.

Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudkyně Lenka Zhoufová při jmenování v roce 2015 na Pražském hradě. | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

„Mohu potvrdit, že minulý týden náš útvar podal státnímu zástupci Okresního státního zastupitelství v Litoměřicích návrh na podání obžaloby na jednu osobu, a to pro trestný čin zbavení osobní svobody a trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby, kterých se měla dopustit v pozici soudkyně Okresního soudu v Liberci,“ sdělil serveru iROZHLAS.cz Jaroslav Ibehej, mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Policie obvinila soudkyni z Liberce. Zapomněla rozhodnout o vazbě, muž v ní nezákonně zůstal 8 dní

Číst článek

Za zbavení osobní svobody hrozí Zhoufové podle trestního zákoníku dva roky až osm let, za zneužití pravomoci úřední osoby rok až pět let vězení. Dozorující státní zástupce Lukáš Borovička nechtěl posun v případu komentovat. „Počkejte si na podání obžaloby,“ řekl jen. Sama Zhoufová v úterý nezvedala telefon, v minulosti případ opakovaně odmítala rozebírat. 

Případ se táhne přes dva roky

Její případ se táhne přes dva roky a promluvil do něj již jeden soud. Na jaře 2016 měla rozhodnout o prodloužení vazby pro prodejce a dealera drog. Termín ale o den propásla, což si uvědomila až po upozornění mužovy obhájkyně.

Obviněný dealer měl správně být okamžitě propuštěn na svobodu, to se ale nestalo. Zhoufová místo toho opožděně rozhodla o jeho ponechání ve vazbě, přičemž rozhodnutí antedatovala. Dealer kvůli závažnému pochybení strávil osm dní nezákonně ve vazbě, za což soudkyni kárný senát Nejvyššího správního soudu snížil na rok plat o čtvrtinu.

Příliš tvrdé trestní stíhání

V rozhodnutí soud sice výslovně píše, že trestní postih Zhoufové by byl příliš tvrdý. K tomu se ostatně přiklonili i ústečtí krajští žalobci.

Nejvyšší státní zastupitelství ale nakonec přikázalo Zhoufovou trestně stíhat. Její kárný postih podle něj nestačí. Policie tak čekala na souhlas prezidenta Miloše Zemana a letos v březnu Zhoufovou obvinila.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme