Lidové noviny: Sudetští Němci si stěžují na českou policii

Na údajnou diskriminaci Němců a Rakušanů ze strany českých dopravních policistů si podle Lidových novin stěžuje šéf Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Rakousku Gerherd Zeihsel. Státní maturity jsou plné chyb, zjistila Mladá fronta Dnes. Právo se věnuje dluhům domácností u bank a splátkových firem - letos mají pohledávky překročit 600 miliard korun. Hospodářské noviny informují o otevření luxusního rezidenčního bydlení pro seniory v Luhačovicích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Šovinismus na českých silnicích - tak podle Lidových novin nazval údajnou diskriminaci Němců a Rakušanů ze strany českých dopravních policistů šéf Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Rakousku Gerherd Zeihsel. Podle něj čeští policisté záměrně pokutují například za rychlou jízdu německé a rakouské řidiče, zatímco českým stejné přestupky odpouštějí. Zeihsel varoval české úřady před podobnými formami diskriminace, praktikovanými policisty v českých regionech.

Vedení policie ale jakékoli podezření z cílené akce vůči německy mluvícím cizincům odmítá. Řídí se ale opravdu policisté heslem: padni komu padni? Podle českých řidičů je jistá pouze jedna věc. Pokud dopraváci občas přimhouří oko u tuzemce, zatímco cizinci za stejný přestupek udělí pokutu, nijak se neliší od zahraničních kolegů, píší Lidové noviny.

V zadání státních maturit nanečisto jsou chyby a nepřesné otázky. Informuje o tom Mladá fronta Dnes a testy tak zhodnotili i učitelé a studenti. Pedagogové si nejčastěji stěžují na to, že otázky jsou špatně formulované a odpovědi nejednoznačné. Kromě zeměpisu našli gymnazijní profesoři chyby i v otázkách z chemie, biologie, českého jazyka nebo v občanském a společenskovědním základu.

Podle ministerstva školství by v budoucnu mohly testy státních maturit nahradit přijímací zkoušky na vysoké školy. Testy zpracovalo Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání, které ministerstvo řídí. Na některé chyby dokonce školy upozornilo s předstihem. Ministryně školství Petra Buzková přiznává, že prověrka maturitních testů nedopadla dobře. Mladá fronta Dnes připomíná, že první státní maturity na studenty čekají už příští školní rok.

Dluhy domácností u bank a splátkových firem letos podle deníku Právo překročí 600 miliard korun. Zadlužování roste každý rok až o 35 procent. Velká část tohoto překotného vývoje může být podle analytiků připsána změně chování lidí a přiblížení k praxi ve vyspělejších zemích. Domácnosti ale láká k životu na dluh především současná cenová dostupnost úvěrů, způsobená rekordně nízkými úrokovými sazbami.

Spotřebitelské úvěry mohou být ovšem zrádné, protože odnaučují lidi rozumně hospodařit. Umožňují jim totiž okamžitě získat prakticky cokoli. Průzkumy přitom dokazují, že přibývá lidí, kteří si na umoření svých dluhů půjčují další peníze. Protože je ale seriózní ústavy kvůli záznamům v úvěrovém registru často odmítnou, obracejí se i na firmy s pochybnou pověstí a lichvářskými úroky. Právo doplňuje, že z takové pasti zpravidla už není úniku.

V Česku vzniká jeden z prvních důkazů, že slovo důchodce nemusí být synonymem pro chudobu. A také, že se na opačném chápání stáří dá založit dobrý byznys. Píší o tom Hospodářské noviny. Podnikatel Zdeněk Daňha otevřel v Luhačovicích luxusní rezidenční bydlení pro seniory a později k nim přidá dalších devět podobných domů. Zaměřil se na movitou klientelu. Sází na důchodce, kteří chtějí zbytek života strávit nejen v luxusu, ale hlavně aktivně. Za to si ale musí připlatit. V luhačovické rezidenci začínají ceny na částce 35 000 Kč měsíčně.

Plánům firmy nahrávají demografické statistiky. Podle údajů Ministerstva práce a sociálních věcí bude v Česku za 14 let téměř tři milióny lidí nad 60 let. Uměřeně s tím bude stoupat i počet bohatých. Soukromé seniorské rezidence jsou v západní Evropě velmi rozšířené. Například ve Švýcarsku žije v podobných zařízeních pětina důchodců. Všechny rezidence jsou založené na stejném principu: nenabízet jen luxusní bydlení, ale i starost o zdraví a volný čas klientů, doplňují Hospodářské noviny.

Naděžda Hávová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme