Lidové noviny: Vězení se vyhýbá 5 tisíc odsouzených

Nastoupit do vězení odmítá asi 5 000 odsouzených. Jak upozorňují Lidové noviny, na problematiku upozornily nedávné útěky vězňů. Právo informuje, že pražští kriminalisté hodlají předat trestní věc polského lobbisty Jacka Spyry a jeho společníků do Německa. Vláda chce podle Mladé fronty Dnes zakázat mužům nad 40 let darovat sperma pro oplodnění vlastní ženy. Tématu emailového spamu se věnují Hospodářské noviny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

V České republice se v současné době vyhýbá nástupu do vězení zhruba 5 000 odsouzených. Na problém vězňů na svobodě upozornily podle Lidových novin případy celkem 6 odsouzených, kteří uprchli v minulém týdnu z českých věznic. Přesný počet lidí vyhýbajících se nástupu do vězení podle Ministerstva spravedlnosti kolísá v závislosti na počasí. V létě bývá největší - zhruba 5 500 lidí. Naopak na podzim a v zimě se to číslo snižuje zhruba na 4 000, sdělil listu mluvčí resortu Petr Dimun.

Ministerstvo připravilo novelu, která má počet těchto lidí zmenšit. Nenastoupení do vězení bude podle ní samostatným trestným činem, za který bude hrozit 1 až 3 roky vězení. Nyní se pokládá za maření úředního rozhodnutí a hrozí za ně maximálně půl roku vězení. Úprava je součástí nového trestního zákoníku. Ten právě projednává Sněmovna a o jeho platnosti má ve třetím čtení rozhodnout během několika týdnů, píší Lidové noviny.

Pražští kriminalisté po 2,5 letech vyšetřování navrhují předat trestní věc polského lobbisty Jacka Spyry, Čecha Oldřicha Vicherka a německého občana Hartmuta Ruppa německé policii. Všichni tři byli před dvěma lety v květnu obviněni z bankovního podvodu a pokusu o podvod ve spolupachatelství. Píše to dnešní Právo. Podle policejního spisu měli Komerční bance předložit k proplacení nekrytý šek a dvakrát nekrytý šek s padělanou bankovní garancí v celkové hodnotě asi 240 milionů korun.

Spyra, který se stal letos jedním z hlavních aktérů aféry okolo privatizace Unipetrolu, už dříve uvedl, že s obviněním nesouhlasí. Odpovědnost prý nese jeho bývalý německý společník, který údajně padělal šeky Komerční banky. Na začátku listopadu jsme od policie dostali spisový materiál s návrhem na ukončení trestního řízení, a to tak, aby věc byla předána do Německa. Pověřený státní zástupce nyní návrh rozhoduje, řekl deníku Právo mluvčí pražského Městského státního zastupitelství Martin Omelka. Důvodem postoupení trestní věci má být to, že nekryté šeky byly původně podány k proplacení v Německu.

A stejný list ještě jednou: Místopředsedkyně Sněmovny a ODS Miroslava Němcová je neřidička. Deník Právo se proto podivuje, že přesto má dva služební automobily - vůz BMW i s řidičem a novou Octavii za 700 tisíc korun. Tou ale nejezdí Němcová, nýbrž soukromě do práce její syn. Ve služebním autě označeném poslaneckou kartou vozí úspěšný a vytížený lékař Pavel Němec i dětskou autosedačku. Němcová prohlásila, že ve chvíli, kdy nepoužívá řidiče, jede se svým synem. Poslanecká karta, která platí pouze ve spojení s poslaneckým průkazem, všem zákonodárcům zaručuje, že takto označené auto nemůže být odtaženo nebo opatřeno botičkou.

Vláda chce zakázat čtyřicátníkům darovat sperma pro oplodnění vlastní ženy. Mladá fronta Dnes píše, že darovat sperma nebo vajíčka budou moci lidé mladší 40 let a perfektně zdraví. Podle zákona o zdravotní péči, který nedávno v prvním čtení schválili poslanci, by tak šanci počít dítě ztratilo například pět tisíc párů, které se každý rok rozhodnou počít dítě ze zkumavky.

Kámen úrazu je skrytý v § 41 vládního návrhu zákona. Ten položil rovnítko mezi dárcem spermatu a manželem. Anonymní dárce musí procházet náročnými a drahými zdravotními testy. Za jeho zdraví totiž ručí lékaři. Naproti tomu manžel nese odpovědnost za své zdraví sám a absolvuje jen základní vyšetření.

Je to zboží, které nikdo nechce, přesto se kvůli němu platí milióny. Hospodářské noviny mluví o spamu - internetové poště, která nezvaná doráží do počítačů stále častěji. Tři ze čtyř emailů jsou podle nových statistik spamem. Je to už téměř stejná hrozba jako počítačové viry. Některé podniky za ochranu před ní začínají utrácet víc než za antivirové programy. A nejčastější obsah?

Více než pětina nežádaných emailů láká muže na zlepšení jejich tělesných parametrů a nabízí povzbuzující léky. Každá desátá zpráva obsahovala nabídky léků, které bez receptu nejde pořídit. Třetí nejčastější jsou nabídky finančních služeb: hypoték, výhodných půjček nebo investičních příležitostí.

Lenka Rákosová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme