Noční vlci v Brně položili věnce k památníku Rudé armády. Na místě se setkali i s protesty

Velký transparent s nápisem „Vítáme delegáty ruské teroristické federace“ a skupina lidí s vlajkami Evropské unie, NATO a Ukrajiny v sobotu čekala před hlavním vchodem na brněnský Ústřední hřbitov na příjezd příznivců proputinovské motorkářské skupiny Noční vlci, kteří přijeli položit věnce k památníku vojáků Rudé armády padlých při osvobozování českého území. Protest pořádala skupina Kaputin.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Noční vlci se setkali i s protestujícími

Noční vlci se setkali i s protestujícími | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

„Naše skupina už od anexe Krymu v roce 2014 opakovaně pořádá podobné protesty, abychom upozornili na riziko ruského imperialismu,“ řekl za skupinu Kaputin Petr Lázňovský.

Po smrti Navalného je zřejmé, čeho je ruský režim schopný, říká právník politického vězně

Číst článek

Protest vyvolala zastávka na „Cestě vítězství“ pořádané skupinou Night Wolves MC Europe, tedy odnoží ruského motorkářského klubu Noční vlci, který má vazby na ruského prezidenta Vladimira Putina.

Motorkáři cestu, kterou letos absolvují podesáté, zahájili v neděli ve slovenských Michalovcích a cestou se zastavují u památníků padlých z druhé světové války. V pondělí mají dorazit na pražské Olšany.

Kromě Čechů a Slováků přijeli také příznivci Nočních vlků z Německa, Makedonie nebo Estonska. Skupina prošla okolo protestujících a zamířila k čestnému pohřebišti Rudé armády. Tam zazněly česká a slovenská hymna, účastníci položili věnce a květiny k památníku.

Noční vlci u památníku Rudé armády v Brně | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

K větším střetům nedošlo

Poté se motorkáři i jejich příznivci vydali zpět a opět prošli kolem protestujících s vlajkami. Motorkáři na jejich přítomnost nereagovali, několik protestujících lidí se s nimi pustilo do diskuse.

Jeden z odcházejících příznivců Nočních vlků se pokusil o ukrajinskou vlajku uhasit cigaretu, k žádným větším střetům mezi oběma stranami nedošlo.

Další protest připravuje skupina Kaputin na pondělí, kdy mají příznivci Nočních vlků dorazit na Olšanské hřbitovy. Jízdy motorkářů se neúčastní ruští příslušníci skupiny, od začátku války na Ukrajině nesmí do Česka cestovat. Jde o součást sankcí, které Evropská unie uvalila na Rusko poté, co napadlo Ukrajinu.

Rusko zakázalo vývoz cukru, chce ‚stabilizovat domácí trh‘. Výjimku má pro svou hospodářskou unii

Číst článek

Motorkářský klub Noční vlci každoročně organizuje jízdy evropskými státy včetně Česka k příležitosti výročí konce druhé světové války. Jejich akce ale budí u úřadů nevoli, neboť spolek bývá označován za krajně nacionalistický.

Šéf Nočních vlků Alexandr Zaldostanov je navíc na sankční listině Spojených států amerických i Evropské unie za podporu ruské anexe ukrajinského Krymu.

Skupina Kaputin proti ruské agresi na Ukrajině vystupuje od jejího začátku. V minulosti například vyvěšením transparentu na domu na Žižkově, jenž patří rodině ruského zbrojaře, žádala zabavení domu.

Na veřejnosti také opakovaně vystavila sochu představující ruského prezidenta Vladimira Putina na zlatém záchodě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme