Lidové noviny zjistily podrobnosti o smlouvě o radaru

Česko bude moci radar "vykázat" ze země, píší dnešní Lidové noviny. Smlouvy o možném umístění radaru budou uzavřeny na dobu neurčitou s tím, že je obě strany budou moci kdykoli vypovědět. Američané si jsou podle zdroje Lidových novin vědomi toho, že kdyby se v České republice dramaticky změnila politická situace, je možné, že budou muset radar odsunout. Výpovědní lhůta se má pohybovat mezi jedním a dvěma roky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Lidové noviny také informují o tom, že obě strany učinily velký pokrok v jednání o smlouvách. Včera se do pozdních hodin projednával český protinávrh k hlavní smlouvě. Hlavní český vyjednavač Tomáš Pojar Lidovým novinám řekl, že je hotova "větší polovina textu".

Hospodářské noviny si všímají faktu, že agentura CzechInvest - která má do České republiky lákat investory - uzavřela svou pobočku v Silicon Valley. Ačkoli vláda označuje za prioritu rozvoj informačních technologií, vyklidila pozice v místě, které je vyhlášeným centrem právě pro tento druh podnikání, upozorňují Hospodářské noviny.

"Pobočka v Silicon Valley byla jednou ze dvou kanceláří CzechInvestu v USA. Druhé zastoupení máme v Chicagu. Tamní kancelář vykazuje lepší výsledky, proto jsme zastoupení v Silicon Valley uzavřeli," vysvětlil Hospodářským novinám ředitel CzechInvestu Roman Čermák.

Nad odchodem CzechInvestu z amerického Silicon Valley se podle Hospodářských novin pozastavují jak bývalý pracovníci firmy, tak i čeští diplomaté v Americe. Zarazilo je i to, že se o uzavření pobočky dozvěděli z reakcí amerických firem, které se pobočku CzechInvestu marně snažily kontaktovat, uzavírají Hospodářské noviny.

Deník Právo se věnuje připomínkám českých občanů k návrhu nového trestního zákoníku, který koncem května představil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. A rozhodl se pro převratnou novinku v české justici: dal lidem šanci vyjádřit se k návrhu ještě před tím, než ho posoudí poslanci. Ministerstvo spravedlnosti dostalo 330 podnětů. V řadě případů šlo o kuriozity, ale zhruba polovina nápadů prý byla přínosná. A co občané chtějí?

Nejčastěji se objevovaly návrhy na snížení trestní odpovědnosti na 14 let věku. Někteří požadovali snížení až na 12 let. Dalším častým požadavkem bylo zavedení takzvané kumulační zásady, tedy sčítání trestů. Snížení trestní odpovědnosti na 14 let zákoník obsahuje. Kumulační zásadu ale ne, všímá si deník Právo.

Mladá fronta Dnes prostudovala spis Sprcha, který StB vypracovala na divadlo Járy Cimrmana. Státní bezpečnosti se nejvíce nelíbila hra Lijavec z roku 1982. Vypráví se v ní příběh rakousko-uherského policejního provokatéra Pihrta, který v přestrojení mámí z cizích lidí protistátní vtipy, a pak je za to chce poslat do vězení.

Mladá fronta Dnes také přibližuje praktiky komunistické Státní bezpečnosti zaměřené přímo na členy divadla. Zdeňka Svěráka chtěla zavřít, protože na magnetofon namluvil prostisocialistickou básničku. Jako alternativu StB Svěrákovi nabídla, aby donášel na své kamarády.

U Svěráka neuspěla. Tajné policii se však upsal jiný člen divadla Marek Šimon. Podle Mladé fronty Dnes se tak zřejmě stalo až po psychickém nátlaku policistů. Šimon před tím podepsal Chartu 77.

Marián Vojtek, Kateřina Křenová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme