Lídři parlamentních stran se na důchodové reformě opět nedohodli

Ani na potřetí se lídrům parlamentních stran nepodařilo podepsat dohodu o budoucím systému důchodové reformy. Ačkoli se předpokládalo, že s výjimkou komunistů je podpis všech zbylých stran jistý, politici o penzích vůbec nejednali. Schůzku zrušili po osmdesáti minutách, protože chyběl zástupce ODS. Doposud byla příčinou neúspěchu neschopnost politiků dohodnout se na prodlužování důchodového věku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důchodkyně | Foto: Jan Rosenauer

Chybějící zástupce ODS a postoj komunistů, kteří oznámili, že dohodu o penzijním systému nepodepíší. Tak skončila včerejší schůzka, od které se očekávalo, že bude úspěšná. Další jednání by mělo být v lednu. Komunisté ale oznámili, že svůj názor nezmění.

Podle koalice by lidé měli odcházet do důchodu v pětašedesáti letech od roku 2031. Komunisté původně prosazovali rok 2036. Nakonec ale podle předsedy Vojtěcha Filipa nepřijmou ani kompromisní dohodu ministra Škromacha, která KSČM vycházela vstříc. "Zásadně nepodporujeme prodloužení věku odchodu do důchodu," řekl Filip.

Premiéra a místopředsedu ČSSD Jiřího Paroubka zklamal jak postoj komunistů, tak fakt, že schůzka zkrachovala na neúčasti zástupce ODS. "Je škoda, že se to zrušilo, protože teď už se to bude dávat těžko dohromady," podotkl premiér.

Šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý dorazil na schůzku s osmdesátiminutovým zpožděním. To už ale ostatní politici jednání zrušili. Tlustý se bránil tím, že ve Sněmovně probíhala třetí čtení zákonů, a on musel hlasovat. "V průběhu třetích čtení nemůže probíhat nic souběžně, takže to není naše vina," doplnil poslanec.

Podle odborníků je reforma důchodového systému nutná. Bez dluhu zůstane ještě dvacet let. Společnost ale stárne a výdaje na penze porostou.

Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme