Volného znepokojilo letadlo kroužící nad Brnem. Řízení letového provozu ale dezinformaci vyvrátilo

Mezinárodní logistická společnost DHL i Řízení letového provozu se ohradily proti zprávě serveru Aeronet a příspěvku nezařazeného poslance Lubomíra Volného. Ten na facebooku sdílel text, který naznačoval, že kroužení dopravního letadla nad Brnem souvisí s šířením britské mutace koronaviru. Zároveň žádal o potvrzení, nebo vyvrácení informace, že jde o úmyslné celosvětové šíření viru.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nezařazení poslanci Lubomír Volný a Marián Bojko (vpravo)

Za šíření nepravdivých informací si poslance Volného předvolala policie už dříve. | Foto: Zdeňka Trachtová | Zdroj: Český rozhlas

„Takhle se tedy do ČR dostávají ty britské mutace?“ stojí například v textu Aeronetu.

Svérázný přístup k pravidlům. S parlamentní zpravodajkou o Lubomíru Volném a důsledcích jeho (pře)činů

Číst článek

„Letoun společnosti DHL údajně včera (ve čtvrtek) čtyřikrát elipsovitě obkroužil Brno, po níže uvedené dráze. To, že je covid uměle vytvořenou biologickou zbraní, to už víme od nositele Nobelovy ceny za izolaci viru HIV pan Luca Montagniera, a nositelky ceny České mensy paní Pekové,“ napsal poslanec Volný v pátek na svůj profil na facebooku. Později příspěvek odstranil.

„Je tam jasně napsáno, že prosím o informace. Názor nositele Nobelovy ceny a nositelky ceny Mensy, tedy lidí o 100 procent chytřejších a v oboru asi 1000x vzdělanějších, než jsme my dva plus celá vaše redakce i sněmovna dohromady, považuji za relevantní,“ reagoval na dotaz serveru iDNES.cz poslanec Volný.

Na událost v pátek reagovalo následně Řízení letového provozu ČR na twitteru. Podle jejich vyjádření šlo o běžný proces. Kvůli přetrvávajícím mlhám a sníženému výhledu na letišti Brno – Tuřany bylo čtvrteční přistání zrušeno.

„Společnost DHL Express Česká republika se důrazně vymezuje proti zavádějícím a konspiračním informacím, které byly zveřejněny na webových stránkách Aeronet.cz dne 4. března 2021 a dále sdíleny na sociálních sítích,“ uvedlo v pátek DHL Express na facebooku. Zároveň zvažuje další právní kroky kvůli šíření zavádějících informací.

Za šíření nepravdivých informací si poslance Volného předvolala už dříve policie. Konkrétně za příspěvek o léku ivermektin. „Podle mých informaci se připravuje plán na diskreditaci ivermektinu pomocí úmrtí (tedy vraždy) několika pacientů, kteří jej budou užívat,“ napsal Volný na facebooku.

Aeronet zařadilo ministerstvo vnitra ve zprávě z roku 2020 mezi média, která produkují konspirační texty například o tom, že koronavirus je uměle vytvořenou a cíleně šířenou biologickou zbraní. Také poukazuje na to, že jde o médium šířící nenávistné předsudky. 

ban Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme