M. Topolánek: Škromachův návrh je nebezpečný a smrtící

Na politické scéně v sobotu zavládl klid. Další koaliční jednání se dá očekávat až v první polovině příštího týdne. S novou možností, jak řešit koaliční krizi, přišel v pátek místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Navrhl, aby případná menšinová vláda ČSSD spojila parlamentní hlasování o důvěře s návrhem zákona o majetkových přiznáních. Zatímco komunisté se této variantě nebrání, předseda ODS Mirek Topolánek považuje tento návrh za smrtící pro sociální demokraty. Uvedl to v pořadu Radiožurnálu Týden v tahu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek | Foto: ods.cz

Otevřeně mluví o menšinové vládě zatím pouze Zdeněk Škromach. Například Michal Kraus si nadále myslí, že současná koalice může ještě přežít. Nutno podotknout, že Škromachův návrh spojit žádost o vyslovení důvěry s projednáváním zákona o majetkových přiznáních umožňuje Ústava i jednací řád Poslanecké sněmovny.

Dá se předpokládat, že by menšinovou vládu v takovém případě zřejmě podpořili komunisté, kteří stejně jako sociální demokraté chtějí majetková přiznání zavést. "Pokud návrh pana Škromacha je míněn upřímně, tak ho samozřejmě přivítáme, protože máme celou řadu vlastních, doplňujících námětů," řekl České televizi místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Předseda ODS Mirek Topolánek v pořadu Týden v tahu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl, že je to návrh, nad kterým všichni mohou jen nesouhlasně pokývat hlavou: "Já to vidím jako nebezpečné. Škromachův krok je smrtící. Pokud to udělají, tak si myslím, že zničí ten sociálně demokratický koncept v té podobě, jak tady vznikl po listopadu 1989. A já bych je před tím chtěl varovat. To si myslím, že všechny hrátky politické jdou stranou! Jestli toto udělají, tak opravdu na dlouhou dobu - podle mne - se stanou marginální stranou."

Mirek Topolánek je současně přesvědčen, že jedinou cestou jak ukončit současnou politickou krizi jsou předčasné volby. Jak řekl Radiožurnálu, je téměř nemožné, aby současná vládní koalice pokračovala na stejném půdorysu. A to ani v situaci, kdy by Stanislav Gross nebyl premiérem: " Stanislav Gross je asi poslední, kdo si myslí, že nemá odejít. Protože už bude velmi těžce získávat jak důvěru lidí kolem sebe, tak důvěru lidí v této zemi, že to myslí upřímně. Jeho řešením je nějaký čestný odchod - ať si to sociální demokraté nakonstruují jak chtějí," poznamenal šéf ODS.

Zdeněk Škromach a Stanislav Gross | Foto: René Volfík

Samotný premiér Gross sice vládě s lidovci příliš velké šance nedává, odvolat trojici ministrů za KDU-ČSL, jak mu doporučil poslanecký klub ČSSD, ale zatím nehodlá. Lidovci sami Grossův kabinet neopustí. Prezident Václav Klaus navíc uvedl, že by demisi lidoveckých ministrů nepřijal. ODS žádá předčasné volby. Toto řešení stávající situace nevylučuje ani prezident.

Milan Kopp, Hana Hikelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme