V Liberci museli evakuovat ubytovnu, hrozí jí zřícení. Majitel pochybení odmítá

Liberecký magistrát zajistil dočasné bydlení pro lidi z vystěhované ubytovny pro sociálně slabé. Budovu v ulici U Kolory, která je podle statika v havarijním stavu a hrozí jí zřícení, v úterý evakuovali hasiči a policisté. Dům je soukromý a o jeho obyvatele by se měl postarat vlastník. Ten pochybení ve správě domu odmítl a k zajištění ubytování pro evakuované se nevyjádřil.

Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Více než 20 obyvatel včetně 11 dětí přečkalo noc u příbuzných, někteří šli do ubytovny Mydlák na Františkově a do centra Naděje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co si o stavu domu myslí sousedé a co jeho majitel?

„Od středečního rána jsou u nás na Uranu (budova magistrátu, pozn. red.), kde jim kolegové z odboru sociální péče, oddělení humanitního a Romodromu pomáhají najít řešení jejich nepříznivé životní situace s cílem zajistit možnou finanční podporu z úřadu práce. Celé to totiž spadá pod státní sociální správu,“ uvedla mluvčí libereckého magistrátu Jana Kodymová.

Dům je nyní obehnaný červenobílou páskou a pravidelně ho kontroluje policie, asistenti prevence kriminality a sociální pracovníci. Podle vedení města jde v celé věci především o selhání majitele objektu Radima Urbana.

Ten ale pochybení nepřipouští. „Já jsem postavil části střechy nové a všechno kontroloval, jestli je všechno v pořádku,“ sdělil Urban Českému rozhlasu Liberec. Jestli zajistí pro obyvatele nové bydlení, říct odmítl.

Byznys s chudobou

‚Dokud žiju, tak to ještě jde.‘ Pohled na ústecký byznys s chudobou po krachu dvou ubytoven

Číst článek

Podle libereckého radního pro sociální oblast, Ivana Langra za Starosty pro Liberecký kraj, mohou za celou situaci dva viníci: „Jednoznačně majitel objektu, který přestože jej dlouhodobě využívá k takzvanému byznysu s chudobou, do něj odmítal alespoň přiměřeně investovat tak, aby zachoval jeho technický stav. Na druhou stranu také obyvatelé toho domu nepřispívali k tomu technickému stavu a jejich přičiněním ten objekt taky částečně degradoval.“

Podle něj se početným rodinám budu nadále snažit pomoci. „Ať už cíleným sociálním poradenstvím, nebo zprostředkováním potřebných sociálních dávek. Stejně tak ale předpokládám aktivní přístup původních obyvatel domu a snahu hledat si nové bydlení individuálně,“ sdělil náměstek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyjádření libereckého radního pro sociální oblast Ivana Langra (SLK)

Na alarmující stav domu upozornila v úterý po poledni záchranná služba, která do domu přijela ošetřit pacienta. Prohýbající se stropy nepůsobily podle zdravotníků bezpečně, proto na stav domu upozornili hasiče a policii.

„Na místě jsme provedli evakuaci obyvatel a čekali jsme na vyjádření statika. Ten dospěl k závěru, že dům je neobyvatelný,“ sdělila liberecká policejní mluvčí Vladimíra Šrýtrová.

„Případ převzali kriminalisté, událost šetří pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti,“ dodala policejní mluvčí.

Michal Jemelka, Šárka Škapiková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme