Kdo jsou ‚čučkaři‘? ‚Jde o nespisovný výraz původem z Moravy,‘ říká jazykovědec Oliva

Čučkaři. Tak prezident Miloš Zeman nazval ve čtvrtek na televizi Barrandov zpravodajce z Bezpečnostní informační služby (BIS). Co ale vlastně označení znamená a odkud pochází? Server iROZHLAS.cz se na to zeptal jazykovědce Karla Olivy, který se tak ponořil do lingvistických příruček.

analýza Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jazykovědec Karel Oliva

Jazykovědec Karel Oliva | Zdroj: Profimedia

Z reprezentativních jazykových zdrojů podle Olivy vyplývá, že jde o nespisovný výraz původem z jižní a jihovýchodní Moravy a má hned několik významů. Mezi ty hlavní ale patří „zbabělec“ nebo „šmírák“.

‚Možná to chce méně chodit pařit na ruskou ambasádu.‘ Politici reagují na Zemanovu kritiku BIS

Číst článek

Čučkaři z obce Boršice

Jednak jde o regionální variantu slova „čočka“, od které jsou odvozeny nářeční významy. Ta totiž v okolí Uherského Hradiště zní (nebo spíše zněla vzhledem k tomu, že dialekty postupně zanikají, jak uvedl Oliva) „čučka“.

„Jako čučkaři zde bývali označování obyvatelé obce Boršice, neboť pěstovali čočku, tedy lokálně vyjádřeno čučku, a byli tak pokládaní za méně majetné,“ popsal pro server iROZHLAS.cz bývalý ředitel Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR.

Pro zajímavost: obec Boršice na Zlínsku se nachází jen osm kilometrů od Osvětiman, odkud pochází hradní kancléř Vratislav Mynář.

‚Čučkaři‘ z BIS znervózňují prezidenta Zemana

Číst článek

Výraz v podobném smyslu použil už v roce 2012 bývalý středočeský hejtman a exposlanec David Rath, když ho sněmovna vydávala k trestnímu stíhání v korupční kauze. „Proti Kubicemu (v té době ministr vnitra – pozn. red.) jsem čučkař. Prosím novináře, aby se dojeli podívat do Kunic, kde má pan Kubice a jeho syn luxusní vilu. Kde na to asi vzal? To musí mít vysoký plat,“ prohlásil v projevu na plénu.

Odtud se význam slova „čučkař“ podle Olivy rozšířil na lidi v životě obecně méně úspěšné: „Na troškaře a na ty, kteří si troufnou jen na malé věci, nemají podnikatelskou odvahu. A odtud přenesením až na lidi, kteří nemají odvahu vůbec, zbabělce.“

Oliva proto uvádí, že tak lze v tomto smyslu klást rovnítko mezi význam spisovného slova „zbabělec“ a nářečního „čučkař“.

Výraz brněnského podsvětí

Další významy, které slovo „čučkař“ nese, mají podle jazykovědce svůj původ ve zločineckém nebo vězeňském prostředí brněnského podsvětí. „Vycházejí z vulgárního slovesa ‚čučet na něco‘, tedy ‚dívat se na něco, pozorovat něco‘,“ popsal jazykovědec. 

Zeman a čučkaři

Zeman o zpravodajcích mluvil v souvislosti s výroční zprávou BIS za loňský rok, která byla zveřejněná v pondělí. Prezident dokument označil za „plácání“ a zpravodajce za „čučkaře“. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček k tomu na dotaz redakce, co tím Zeman přesně myslel, doplnil následující: „Jak uvádí slovník – neúspěšný člověk, kdo dělá malé věci, troškař, žabař.“

V tomto smyslu se tedy podle Olivy výrazem „čučkař“ označuje voyer. „Tedy osoba, která pozoruje jiné v nějaké intimní situaci, třeba při svlékání, při koupeli nebo při pohlavním styku,“ pokračoval.

Výraz ale může mít i význam „vězeňského dozorce“. „Pochází to přímo z brněnského vězeňského argotu. Čučkař tu je ve smyslu ten, kdo vězně v cele pozoruje čučkou neboli k tomu určeným otvorem v jejích dveřích,“ doplnil Oliva.

Oliva ale zároveň upozorňuje, že prezident může mít i nějaký osobitý, jinak nepoužívaný náhled na význam slova „čučkař.“

„Projevy pana prezidenta Zemana nijak systematicky nesleduji a neorientuji se plně ani v jeho myšlenkových pochodech. Nemohu tedy přesně posoudit kontext užití tohoto slova panem prezidentem ve včerejším projevu tak dobře, abych jeden z těchto významů mohl označit za ten správný, ten, jenž byl použit,“ dodal.

„Já jsem jim zadal jeden jediný úkol, a sice úkol odhalovat islámské teroristy na českém území. Víte, co se stalo? V těch šesti letech mě dobromyslná BIS neustále upozorňovala v rámci plnění tohoto úkolu na to, že muslimská obec je naprosto mírumilovná a že se tady nic neděje. Až se najednou stalo, že hlava této muslimské obce, která se jmenuje imám, uprchl do zahraničí a bylo po něm vyhlášeno pátrání a je obviněn z podpory a dokonce z financování terorismu. Tohle se ve veřejné a dokonce ani neveřejné zprávě BIS vůbec neobjevovalo. Takže dovolte mi říci slovo, které možná nebude vulgární, ale nebude zdvořilé. Jsou to „čučkaři“, protože tam, kde mají najít teroristu a on opravdu existoval a ostatně i Národní centrála pro odhalování organizováno zločinu říká, že u nás jsou islámští teroristé, tam nikoho nenajdou. Vymýšlejí si špiony.“

prezident Miloš Zeman (O čučkařích na televizi Barrandov)

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme