Miloslav Výborný odmítl post předsedy KDU-ČSL

Miloslav Výborný odmítl nabídku kandidovat na nadcházejícím sjezdu lidové strany na předsedu. Ke kandidatuře ho před deseti dny vyzval lidovecký předseda Jan Kasal. Výborný uvedl, že KDU-ČSL prochází uměle vyvolanou krizí personálních zájmů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výborný prý kandidaturu zvažoval dlouho, ale důvody proti - osobní i politické - převážily.

KDU-ČSL podle něj prochází krizí personálního zájmu, která byla uměle vyvolaná: „Právě proto, že jde o krizi personálního zájmu, je jí nezbytné vyřešit přímým personálním střetem a ne něčím, co by bylo nazváno úhybným manévrem.“

I z tohoto důvodu se Výborný domnívá, že souboje o křeslo šéfa strany by se měl zúčastnit současný předseda KDU-ČSL Jan Kasal. Ten pro Český rozhlas svou kandidaturu potvrdil. Zároveň ale zdůraznil, že Výborného odmítnutí této nabídky ho nijak nenadchlo. Za této situace bude kandidovat na post předsedy a bude se snažit o to, co očekával od nového předsedy, o sjednocení KDU-ČSL.

Kasal, který byl připraven obhajovat svou funkci jen za předpokladu, že Výborný kandidaturu nepřijme, se tedy poslední květnový víkend na sjezdu lidovců v Jihlavě pravděpodobně utká o předsednické křeslo především s bývalým lídrem Čtyřkoalice Cyrilem Svobodou. Z nadcházejících krajských konferencí KDU-ČSL by ale mohly vzejít ještě další návrhy kandidátů na tento post.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme