Miloslav Výborný odmítl post předsedy KDU-ČSL

Miloslav Výborný odmítl nabídku kandidovat na nadcházejícím sjezdu lidové strany na předsedu. Ke kandidatuře ho před deseti dny vyzval lidovecký předseda Jan Kasal. Výborný uvedl, že KDU-ČSL prochází uměle vyvolanou krizí personálních zájmů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výborný prý kandidaturu zvažoval dlouho, ale důvody proti - osobní i politické - převážily.

KDU-ČSL podle něj prochází krizí personálního zájmu, která byla uměle vyvolaná: „Právě proto, že jde o krizi personálního zájmu, je jí nezbytné vyřešit přímým personálním střetem a ne něčím, co by bylo nazváno úhybným manévrem.“

I z tohoto důvodu se Výborný domnívá, že souboje o křeslo šéfa strany by se měl zúčastnit současný předseda KDU-ČSL Jan Kasal. Ten pro Český rozhlas svou kandidaturu potvrdil. Zároveň ale zdůraznil, že Výborného odmítnutí této nabídky ho nijak nenadchlo. Za této situace bude kandidovat na post předsedy a bude se snažit o to, co očekával od nového předsedy, o sjednocení KDU-ČSL.

Kasal, který byl připraven obhajovat svou funkci jen za předpokladu, že Výborný kandidaturu nepřijme, se tedy poslední květnový víkend na sjezdu lidovců v Jihlavě pravděpodobně utká o předsednické křeslo především s bývalým lídrem Čtyřkoalice Cyrilem Svobodou. Z nadcházejících krajských konferencí KDU-ČSL by ale mohly vzejít ještě další návrhy kandidátů na tento post.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme