Ministerstvo chce poplatky za plomby i odměny pro ty, kdo chodí na preventivní prohlídky

Ministerstvo zdravotnictví připravuje novelu zákona o zdravotním pojištění, která mimo jiné počítá se zpoplatněním běžných amalgámových plomb. Lidé, kteří se o své zdraví aktivně starají, by ale na druhé straně měli šanci získat od pojišťovny až tisíc korun ročně. S návrhy dnes zástupci resortu seznámili novináře.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První pacient nového zubaře v Chrastavě MUDr. Aldeeba Muhannada starosta Michael Canov

První pacient nového zubaře v Chrastavě MUDr. Aldeeba Muhannada starosta Michael Canov | Foto: Jana Zahurancová

Vláda by měla případné změny ve fungování tuzemských pojišťoven projednat v březnu. Jestli se je podaří prosadit i v parlamentu, platit můžou od začátku příštího roku.

Za obyčejnou zubní výplň by pacient zaplatil asi 400 korun. Podle ministerstva ale nehrozí, že by lidé s nižšími příjmy byli nuceni základní péči o chrup zanedbávat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek přiblížil návrhy možných změn

„Z tohoto opatření jsou vyjmuty právě ty kategorie, které by to mohlo ohrozit, to znamená děti a mladiství do 18 let, potom občané starší 65 let, dále občané, kteří jsou vlastně v situaci hmotné nouze. Dále těhotné ženy a potom kategorie pacientů, která má závažné onemocnění dutiny ústní – tam vlastně není možné ošetřit zuby prevencí, která by normálně měla stačit,“ říká náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger doufá, že úspora za amalgámové plomby by mohla dosáhnout až půl druhé miliardy korun. Stávající úhradové pojištění prý nekryje náklady, které tento zákrok představuje. Zástupci koaličních stran ale zpoplatnění obyčejných plomb už třikrát odmítli.

„Já jsem ani u této novely zatím nedostal žádnou informaci o tom, zda se systému veřejného zdravotnictví skutečně tolik nevyplatí ty plomby platit. Zda zrovna plomby jsou to, co by se mělo vyhodit, zda by se nemělo vyhodit z té úhrady spíše něco jiného,“ myslí si Ondřej Dostál z Platformy zdravotních pojištěnců.

Tisícovka za prevenci

Nově by mohli lidé dbající na pravidelnou prevenci získat až tisícikorunový bonus od zdravotní pojišťovny. Preventivní program by byl přesně definován. „Právě vyhodnocení toho, do jaké míry splní pojištěnec pravidla preventivního programu, bude podmínkou k tomu, aby dostal bonifikaci,“ přibližuje Nosek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Dostál z Platformy zdravotních pojištěnců se vyjádřil k připravované novele zákona o zdravotním pojištění

Zvažovaných tisíc korun je podle Dostála dostatečná částka, aby přiměla alespoň část veřejnosti ke změně návyků.

„Systém pojištění určitě potřebuje možnost zvýhodňovat lidi, kteří se chovají hezky ke svému zdraví, a naopak postihovat ty, kteří třeba přehnaně pijí alkohol nebo kouří,“ uvažuje.

Podle něj je ale záleží na konkrétních parametrech navrhovaného programu odměňování, zda nebude příliš drahý, zda budou preventivní prohlídky dostupné a zda nepůjde ze strany lékařů jen o formální kontroly.

Peníze navíc ale může pojišťovna vyplatit, jen když je má. „V rámci návrhu úpravy pro všechny zdravotní pojišťovny chceme podmínit možnost fondu prevence tím, že pojišťovna bude hospodařit vyrovnaně a bude mít naplněný rezervní fond,“ vysvětluje Nosek.

Transparentní hospodaření

Ministerstvo se chystá novelou také obecně upravit pravomoci, činnost i kontrolu zdravotních pojišťoven. Musely by například zveřejňovat smlouvy se zdravotními zařízeními, aby se zprůhlednilo jejich hospodaření.

Správní rada VZP by se pak podle návrhu měla zmenšit ze současných 30 členů na 15. Nově by v ní nemohli být zastoupeni žádní lékaři.

„Nutno ovšem říct, že to opět bude nominované sekretariáty politických stran, stále nebudou členové žádným způsobem voleni. Ministerstvo se před třemi měsíci zavázalo, že se zasadí o zavedení přímých voleb. Zrovna u VZP by velmi pomohlo, kdyby měli občané přímou kontrolu nad obrovskými penězi, které přes VZP protékají,“ upozorňuje Dostál.

Veronika Sedláčková, Jan Richter, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme