Ministr zemědělství Fuksa končí ve vládě

Ivan Fuksa (ODS) končí ve funkci ministra zemědělství i ve vládě. Jeho odvolání dnes navrhl premiér Petr Nečas (ODS). Předseda vlády ještě odpoledne předal ministrovu demisi prezidentovi Václavu Klausovi, který ji přijal.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zemědělství Ivan Fuksa oznámil 4. října před Úřadem vlády v Praze, že byl odvolán z funkce

Ministr zemědělství Ivan Fuksa oznámil 4. října před Úřadem vlády v Praze, že byl odvolán z funkce | Zdroj: ČTK

Po setkání s prezidentem Petr Nečas řekl, že byl s prací ministra Fuksy dlouhodobě nespokojen. Nelíbila se mu hlavně jeho nečinnost ve věci Lesů České republiky a při řešení otázky likvidace eklogických škod.

„S prací pana mistra jsem byl dlouhodobě nespokojený. V mnoha ohledech byl pro mě zklamáním, protože já jsem ho vzal do vlády jako součást klíčového ekonomického týmu, který měl tvořit společně s Martinem Kocourkem. Skutečností bylo, že se většinou jednání vlád pouze promlčel a v podstatě vystupoval pouze k bodům, které se týkaly ministerstva zemědělství,“ vysvětlil Nečas.

Ivan Fuksa za svým odvoláním vidí politické spory uvnitř ODS. „Za celou dobu mého působení nevidím žádné zásadní pochybení. Jednoznačné mé pochybení bylo to, že jsem si dovolil panu premiérovi sdělovat na půdě ODS jiné názory, než má on. Dokonce jsem na výkonné radě se třemi lidmi proti čtyřiceti hlasoval proti návrhu pana premiéra. Jednoznačně to vnímám – ovlivnit politickou atmosféru před regionálním sněmem ODS ve středních Čechách,“ prohlásil Fuksa.

Nesoulad v politické rovině si Fuksa vysvětluje tím, že v Občanské demokratické straně patří k menšinovému křídlu a odmítl se distancovat od bývalého předsedy poslaneckého klubu ODS Petra Tluchoře.

Kdo je Ivan Fuksa
Absolvoval Vysokou školu dopravy a spojů v Žilině a postgraduální studium na VŠE v Praze. Řadu let působil v komunální politice, členem ODS je od roku 1992. Od roku 2007 do června 2010 působil ve funkci 1. náměstka ministra financí, loni byl zvolen poslancem a v červenci 2010 se stal ministrem zemědělství.

Zástupci jak opozičních, tak koaličních politických stran na odvolání ministra zemědělství Ivana Fuksy reagovali překvapeně. Nejčastěji se pak domnívají, že za ministrovým nedobrovolným odchodem z kabinetu jsou vnitrostranické spory uvnitř ODS.

Jako o možných Fuksových nástupcích se podle serveru Týden.cz spekuluje o někdejším středočeském hejtmanovi a ministru dopravy Petru Bendlovi. To ale poslanec Tluchoř za Středočechy odmítá. „Nedovedu si představit, že by někdo svéprávný a gramotný ze středočeského regionu takovou nabídku přijal.“ Dále se spekuluje o předsedovi jihočeské ODS Martinu Kubovi či někdejším ministru průmyslu a šéfovi premiérových poradců Martinu Římanovi.

Středočeští občanští demokraté už nicméně oznámili, že budou po premiérovi Petru Nečasovi požadovat, aby se novým ministrem zemědělství stal někdo ze středních Čech. Řekla to krajská zastupitelka z ODS Dagmar Nohýnková: „Středočeši vzhledem k výsledku parlamentních voleb v roce 2010 budou chtít mít zastoupení ve vládě. To znamená mít svého ministra.“

Jan Herget, Pavel Pavlas, Marika Táborská, Martina Spěváčková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme