Ministři podpořili nová pravidla pro vyvlastňování pozemků

Vláda schválila změny, které mají zjednodušit a zlevnit vyvlastňování pozemků. Návrh zákona, který připravilo ministerstvo pro místní rozvoj, mění způsob stanovení náhrady za vyvlastnění.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavba dálnice D8 - most Opárno

Stavba dálnice D8 - most Opárno | Foto: IDMZ

Novela zákona o vyvlastnění by měla zabránit možným průtahům ze strany majitelů pozemků například u dopravních staveb. Dosud měl majitel pozemku jistotu, že za vyvlastnění získá nejméně 420 korun za metr čtvereční.

Nově by mělo hrát větší roli to, jak je pozemek užívaný v době, kdy bude oceněný pro vyvlastnění. Investor přitom může vlastníkovi nabídnout cenu, která bude až o 100 procent vyšší než aktuální hodnota pozemku.

Výše finančního odškodnění za pozemek by měla víc odpovídat tomu, jak ho majitel skutečně užívá. Podle premiéra Petra Nečase ale bude moci o vyšším finančním odškodnění rozhodnout soud.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pravidlech pro vyvlastňování pozemků mluvili ve večerních Ozvěnách dne náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous a předseda Svazu vlastníků půdy Michal Pospíšil

„Tam může soud přihlédnout ke zvláštním okolnostem. Čili to bude pro lid výhodnější, mohou dostat vyšší cenu. Například bude vyvlastňován pozemek, ke kterému může být třeba citová vazba majitelů, protože je po generace jejich vlastnictvím. Čili nikoliv pouze za odhadní cenu, ale právě z těchto zvláštních důvodů může být cena soudem navýšena,“ oznámil premiér.

Novinkou má být i to, že když se některá ze stran proti soudem určené finanční náhradě odvolá, nebude to mít vliv na zahájení stavby.

Zástupci vlastníků půdy tyto změny odmítají. Podle nich je stát zahání do kouta s tím, že jestli nepřijmou nabídnutou smlouvu, přijde na řadu vyvlastnění. Cena se navíc bude stanovovat na základě znaleckých posudků, tržní cena přitom může být několikanásobně vyšší.

„Vyvlastnění je samozřejmě limitováno financemi, to znamená, že zákon nezohledňuje takzvanou nemajetkovou újmu. Už v samotném principu je tam nátlak - nedojde-li k dohodě, tak vás vyvlastníme,“ říká předseda Svazu vlastníků půdy Michal Pospíšil.

Náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous odmítl, že by zákon na nemajetkovou újmu nebral ohled.

„Návrh například obsahuje možnost navýšení ceny pozemku až o 40 procent jako zmírnění tvrdosti, zohledňující délku vlastnictví půdy. To je pro případy, kdy rodina vlastní pozemek po generace. Další navýšení může být přiznáno v případě zemědělské půdy, při ztrátě možnosti podnikat nebo v případě významné polohy,“ vypočítal Kalous. Principy, které dnes vláda schválila, platí podle něj i v Německu nebo Rakousku.

Milan Kopp, Igor Maňour, Renáta Prátová, Václava Marešová, Veronika Sedláčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme