Na bezpečnostní opatření nestačí 200 milionů korun. Tuto částku bychom potřebovali ročně, tvrdí rektoři

Navýšení rozpočtu vysokých škol o 200 milionů korun, které jim přislíbilo ministerstvo školství po tragické střelbě na filozofické fakultě na zavádění bezpečnostních opatření, není dostatečné. Po čtvrtečním jednání České konference rektorů to novinářům řekla její předsedkyně Milena Králíčková. Ministerstvo chce školám přidat na investice z evropských peněz, které mohou čerpat z operačního programu Jan Amos Komenský.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Květina na logu Univerzity Karlov

Rektoři: Na bezpečnost ve školách 200 milionů korun nestačí | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle Králíčkové navýšilo finance rozpočtené na tři roky, podle odhadu rektorů by školy potřebovaly 200 milionů korun ročně. Všechna bezpečnostní opatření navíc nejsou investiční, uvedla Králíčková.

Filozofická fakulta se v pondělí vrátí k běžné výuce. Patro, ve kterém se střílelo, zůstane zavřené

Číst článek

Navýšení v operačním programu Jan Amos Komenský je ve výzvě, která byla otevřena už v minulém roce, uvedla Králíčková. Cílem této výzvy bylo původně podle Králíčkové to, aby si školy mohly pořídit investiční položky, například přístroje a vybavení laboratoří.

Ministerstvo školství podle Králíčkové vyzvalo školy, aby odhadly, kolik peněz by na zavádění bezpečnostních opatření potřebovaly.

„Náš hrubý odhad, kterého jsme byli schopni, byl 200 milionů, ale ročně, to je první věc. A druhá věc, věci, které potřebujeme v bezpečnosti na vysokých školách, nejsou jenom investičního charakteru,“ řekla.

Neinvestiční opatření

Mezi investiční opatření patří podle Králíčkové například zavádění kamerového systému či krizového informačního systému nebo bezpečnostních rámů. K těm se podle Králíčkové, která je i rektorkou Univerzity Karlovy, její škola uchylovat nebude. Například zaměstnávání bezpečnostních odborníků je podle Králíčkové neinvestiční opatření.

Většina Čechů chce přísnější pravidla držení zbraní, ale ne úplný zákaz, vyplývá z průzkumu

Číst článek

Česká konference rektorů podle svého prohlášení oceňuje spolupráci s ministerstvem školství a ministerstvem vnitra v otázce bezpečnostních opatření. Rektoři se také ztotožňují s prohlášením užšího předsednictva Rady vysokých škol ke zbraňové legislativě a vyzývají odpovědné orgány k regulaci pořizování a držení střelných zbraní v Česku.

Podle Králíčkové se právně řeší i otázka možného zákazu vnášení zbraní do prostor vysokých škol.

„V současné době probíhá, i díky iniciativě přímo z naší vysoké školy, snaha o právní expertizu, která nám řekne, jakým způsobem bychom mohli přistoupit právě k tomu, pokud by vysoká škola chtěla omezit nošení legálně držené zbraně například na své akademické půdě,“ řekla Králíčková.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme