Na horách sněhu neubylo

Počasí s teplotami hluboko pod bodem mrazu je i na některých horách, kde se nevytvořila inverze. Jinak jsou podmínky pro lyžování vynikající všude.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lyžařský vlek | Foto: Jan Rosenauer

Vlastimil Maxa z Horské služby na šumavském Špičáku Radiožurnálu řekl, že tam mají - 15 stupňů, jasno. návštěvníků je průměrně, polovina ze zahraničí a polovina Čechů, "něco odjelo, něco zase přijelo na víkend." Úrazů je denně 4-5 a nejsou to úrazy těžké: zlomeniny rukou, nohou, vazy kolení, menisky.

Ideální podmínky především pro milovníky běžeckého lyžování nabízí Vysočina. Připraveny jsou pro ně najeté tratě až v délce 50 km. Pracovníci skicentra u Nového města na Moravě ráno rozšířili úpravu bílé stopy rovněž z Frišavy do Sněžného. Uzavřen je ale areál v centru, kde se připravují tratě na světový pohár. Na Třech studních se dnes jedou závody psích spřežení.

Orlické hory nabízejí ideální podmínky především pro běžecké lyžování. Podle náčelníka tamní Horské služby Josefa Šifry kromě mrazivého počasí na ně nečekají žádná omezení ani pro hřebenové partie: "Teplota se pohybuje od -9 stupňů do -11 stupňů Celsia. Zvláštní omezení na horách není, jenom bychom chtěli upozornit lyžaře, aby se pohybovali po upravených cestách a zbytečně nezajížděli mimo, protože sněhová pokrývka je velmi vysoká. V prostoru Deštné v současné době nejsou upravené běžecké stopy, čerstvě Čeňkovice a Říčky běžecké stopy mají upravené."

Sněhová pokrývka na hřebenech Beskyd dosahuje v průměru 160 centimetrů. Ve všech horských střediscích jsou ideální lyžařské podmínky. Kromě Lysé Hory jsou v provozu všechny vleky. Radan Jaškovský z Horské služby však upozorňuje, že pěší turisté by se neměli vydávat mimo frekventované stezky. "Je dosti sněhu, jsou dost velké závěje a tak, kde nejsou moc frekventované trasy. Není to moc vhodné pro pěší turistiku, protože se moc boří. Měli by zvážit tu túru, jestli na ni mají po fyzické stránce."

Ideální lyžařské podmínky nabízejí Jeseníky. Nejvíce sněhu, přes dva metry, napadlo na Ovčárně. Jiří Hendrych z Horské služby potvrdil, že v Jeseníkách už lavinové nebezpečí nehrozí: "Lavinová situace, která byla akutní, už není akutní, ale je zvýšené lavinové nebezpečí, které platí pro naše lavinové katastry. Nevede jimi žádná turistická cesta ani sjezdovek, takže pokud se budou turisté držet sjezdovek a turistických cest, tak se nevystavují nebezpečí lavin."

Markéta Kaclová, Jaroslav Zvára, Věra Pavlasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme