Na Šumavě se nemusí kácet, kůrovce zahubilo počasí
Na Šumavě zasáhla příroda. Chladné a vlhké počasí přispělo k zahubení larev kůrovce v lokalitách kolem Srní. Právě tam se měli dřevorubci přesunout z lokalit na Modravě a na Ztraceném, kde tento týden kácení končí.
Pracovníci národního parku kontrolovali lokality vytipované k dalšímu kácení a pod kůrou stromů našli mrtvé larvy kůrovce. Zahubily je viry a plísně.
V praxi to znamená, že stromy, ve kterých jiný parazit kůrovce usmrtil, už zachránit nelze. Brouk z nich ale už nevyletí, a neohrozí tak okolní stromy.
Ředitel správy národního parku Jan Stráský proto rozhodl, ze kácení kolem Srní nezahájí. „Akce potvrzuje, že kůrovec byl zahuben plísněmi díky tomuto počasí. To mě vedlo k rozhodnutí, že v této lokalitě, byť jsou tam vyznačené stromy, se těžit nebude,“ potvrdil Stráský.
Podobnou kontrolu nařídil i v lokalitě Na Ztraceném, kde však těžba tento týden tak jako tak končí.
Ekologové zůstávají v pohotovosti
Aktivisté, kteří kácení už pátý týden blokují, zprávu o úhynu kůrovce zastavení těžby vítají, v kontrolách kácení ale budou pokračovat. Potvrzuje to i mluvčí blokády Vratislav Vozník.
„Za našeho pohledu jsou přírodní procesy to primární, o co by mělo v národním parku jít, a tohle je jeden z případů, kdy přírodní procesy zasáhly pozitivně a dokázaly, že jsou schopny se, byť trochu pomaleji než lidé s pilami, se situací vyrovnat. Nicméně ve chvíli, kdy objevíme člověka s pilou, který poráží strom, tak se pokusíme zasáhnout,“ řekl.