Na svolané demonstrace na severu Čech bude dohlížet více policistů

Na severu Čech ve Šluknovském výběžku se schyluje k odpoledním demonstracím proti nepřizpůsobivým. Romové mají obavy hlavně ze shromáždění na náměstí ve Varnsdorfu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

příjezd posil na policejní základnu v Rumburku | Zdroj: ČTK

Radnice sice nepřijala ohlášení akce od Lukáše Kohouta kvůli formálním nedostatkům, ale očekává, že lidé stejně přijdou. Podle policistů se tam chystají i radikálové, proto do Varnsdofru i Rumburka, kde bude také shromáždění, přijelo 200 policistů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci ve Varnsdorgu sleduje reportérka Gabriela Hauptvogelová

Také Romové, se kterými mluvila reportérka Českého rozhlasu, také odsuzují nárůst kriminality. Obávají se ale vzestupu extremistických projevů. I v Rumburku se uskuteční setkání, které organizuje ČSSD. Právě proto radnice nepovolila stejnou akci ve stejný čas, který nahlásilo hnutí Občanský odpor – to se od radikálů důrazně distancuje.

Policie situaci v obou městech monitoruje. Hlídky v ulicích budou mimojiné kontrolovat lidi, zda u sebe nemají zbraně. Zaměří se i na kontrolu aut. A policie sleduje i extremistickou scénu. V Rumburku už strážníci upozorňovali obchodníky na náměstí na možnost potyček. „Vyčkám, co se bude dít a uvidím. V každém případě zavřu,“ řekla jedna z obchodnic.

Krajský policejní ředitel Jiří Vorálek je ale optimista: „ Osobně za sebe bych řekl, že se té akce z hlediska bezpečnosti neobávám.“

Policejní prezident Petru Lessy pak v Ranním interview Radiožurnálu znovu ocenil, že masivním nasazením policejních sil došlo ke zklidnění bezpečnostní situace. „Problém, který tam nastal, to znamená to poměrně velké stěhování do určitých lokalit, zejména ve Šluknově a Rumburku, je záležitostí k řešení státní správou a samosprávou. Policie je zde v tento okamžik jako jakýsi represivní orgán.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Policejní prezident Petr Lessy v Ranním interview Radiožurnálu

„Věřím, že na území České republiky určitě nenastanou události typu Londýna a podobně. V současné době jsou policejní síly v Česku v dostatečném počtu tak, aby tyto náhlé exces bezpečnostní situace, mohly vyřešit,“ zdůraznil Lessy v Ranním interview Radiožurnálu.

o bezpečnostní situaci na severu Čech jednali tamní starostové s představiteli ministrestva vnitra | Foto: ČTK

Padesátka příslušníků pořádkových jednotek z Prahy v oblasti působí už od úterka a za tu dobu policie zaznamenala snížení kriminality. Ze Šluknovského výběžku odejdou, až se situace stabilizuje.

Ministr vnitra Jan Kubice obcím také nabídl zapojení do řady projektů a pomoc odborníků na legislativu. Místní starostové by totiž chtěli upravit zákony tak, aby obce mohly třeba zakázat pobyt za přestupky anebo omezovat počet lidí, kteří bydlí v jednom bytě.

Milan Kopp, Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme